Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 grudnia 2017

Prezydent w Gdańsku na obchodach 47. rocznicy Grudnia ’70

  |   Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Powstanie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny zainicjował w 2000 roku nieżyjący już proboszcz kościoła św. Brygidy, kapelan "Solidarności" ks. Henryk Jankowski Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Prezydent odsłonił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny Prezydent odsłonił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny Prezydent odsłonił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy w Gdańsku Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny - wotum wdzięczności narodu polskiego za odzyskaną wolność i niepodległość Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Msza św. z udziałem Prezydenta RP w kościele św. Brygidy w Gdańsku Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Złożenie wieńca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 Złożenie wieńca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 Złożenie wieńca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 Złożenie wieńca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970

W kościele św. Brygidy w Gdańsku odprawiona została w sobotę msza święta, podczas której poświęcony został Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Uroczystość, w której wziął udział m.in. Prezydent Andrzej Duda, wpisała się w obchody 47. rocznicy Grudnia ’70.

 

Uroczystego poświęcenia ołtarza dokonał w czasie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio. Poza Prezydentem RP Andrzejem Dudą w mszy św. udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i wiceminister kultury Jarosław Sellin, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, prezes IPN Jarosław Szarek. Prezydentowi towarzyszył szef BBN Paweł Soloch. Mszę rozpoczęto hymnem Polski. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny

 

Przemawiając na zakończenie uroczystości, Prezydent dziękował, że razem z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą, mógł odsłonić - jak mówił - "ten wspaniały ołtarz, ołtarz Ojczyzny". Jak dodał, jest on pełen wielkich symboli wiary oraz ważnych wydarzeń polskiej historii.

 

 

 

- Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni, obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry, nasi wielcy rodacy, patrzący dziś na nas z nie biosów (…) - nasz święty Jan Paweł II, papież i nasz błogosławiony ksiądz Jerzy - powiedział Andrzej Duda. - Obydwaj wielcy patroni „Solidarności”, która wyrosła z tego, że zebrał nas Ojciec Święty Jan Paweł II - dodał.

 

 

Prezydent przypomniał, że podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski „zobaczyliśmy, że myślimy tak samo, i zobaczyliśmy, że to samo jest dla nas ważne i zobaczyliśmy, jak jest nas wielu”. - I ks. Jerzy, który za Wolną Polskę, za „Solidarność”, za ludzi pracy oddał życie jako męczennik - mówił Andrzej Duda.


Zaznaczył, że „przecież nikt nie powie, że tamta Polska była Polską niepodległą”. - Nie była Polską ani niepodległą, ani nie była Polską suwerenną (...) jej władze nie wahały się, broniąc sowieckiego panowania w Polsce, strzelać do ludzi i w 1970 roku, i w 1981 roku. I wcześniej nie wahali się na mord sądowy na polskich marynarzach” - mówił Prezydent.


Prezydent nazwał ołtarz „wotum dziękczynnym dla Boga Ojca, dla Matki Najświętszej za opiekę nad naszą Ojczyzną, nad nami, za odzyskanie wolności”. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

 

Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy tworzy wkomponowany w prezbiterium metalowy stelaż, na którym zainstalowane są liczne bursztynowe elementy. Ołtarz jest wysoki na prawie 13 metrów. Obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany został przez ks. Franciszka Znanieckiego niedługo po masakrze robotników, do której doszło w grudniu z 1970 r. Poza obrazem w centralnej części ołtarza znajdują się też wykonane z bursztynu: monstrancja i orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Po dwóch stronach Matki Boskiej ustawiono figury św. Brygidy i św. Elżbiety Hesselblad - reformatorki zakonu brygidek. W ołtarz wkomponowano też dwa krzyże pełniące role relikwiarzy - w jednym umieszczono fragment kości ks. Jerzego Popiełuszki, w drugim relikwiarz z krwi papieża Jana Pawła II. Całość kompozycji ozdabiają wysokie na kilka metrów gałęzie winogron z bursztynowymi gronami. Na szczycie ołtarza umieszczone też różnej wielkości krzyże mające stanowić hołd dla ludzi, którzy oddali życie dla Polski. 

 

Powstanie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny zainicjował w 2000 roku nieżyjący już proboszcz kościoła św. Brygidy, kapelan "Solidarności" ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy. Zobacz także: Prezydent upamiętnił śp. Antoniego Browarczyka Pogrzeb „Trzech Komandorów”- ofiar zbrodni komunistycznej

 

Złożenie wieńców przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 

 

Po mszy św. Prezydent RP Andrzej Duda udał się pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie w asycie stoczniowców złożył wieniec. Pod pomnikiem odśpiewano hymn narodowy i odczytano Apel Poległych, a modlitwę poprowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. (MK, PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu