Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 stycznia 2018

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

  |   Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę przed pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę przed pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę przed pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka Spotkanie z mieszkańcami Ciechocinka

W 155. rocznicę wybuchu  Powstania Styczniowego Prezydent Andrzej Duda, w Ciechocinku, złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Romualda Traugutta, przywódcę tego patriotycznego zrywu. Prezydentowi towarzyszył podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, a także m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści, władze lokalne oraz mieszkańcy i kuracjusze.

 

Zobacz także: Wystawa „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku Obecny pomnik Traugutta jest już drugim w tym miejscu; pierwszy, odsłonięty 18 sierpnia 1929 r., został zniszczony przez hitlerowców. Idea pomnika zrodziła się w lipcu 1928 r. podczas wizyty w kurorcie córki przywódcy powstania Anny Juszkiewiczowej. Zawiązany został komitet budowy, zebrano datki, m.in. 100 zł ofiarował marszałek Józef Piłsudski. Na masywnym, kamiennym cokole wyrzeźbione zostało popiersie bohatera, zaś na wierzchołku cokołu znalazł się orzeł z rozpostartymi skrzydłami, zrywający się do lotu.

 

Po wojnie pomnik odbudowano w zmienionej formie; został odsłonięty w maju 1945 r. Na cokole w kształcie kolumny umieszczono orła podobnego do przedwojennego pierwowzoru, a na postawie cokołu znalazła się tablica "Romualdowi Trauguttowi 1826-1864". Nie odtworzono wizerunku Traugutta.

 

Z Parku Zdrojowego Andrzej Duda udał się do dworku prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie wziął udział w otwarciu wystawy "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości". (KP/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu