przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 29 stycznia 2018

Prezydent w Żorach: Śląsk to serce polskiej przedsiębiorczości

  |   Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach

Rok obchodów 100-lecia polskiej niepodległości powinien być czasem „wielkiej historycznej edukacji o Polsce”, także na poziomie lokalnym – podkreślał w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami Żor.

 

Zobacz także: Prezydent: Nigdy nie zgodzę się, aby Polska była oczerniana przez fałszywe oskarżenia [PL/ENG] Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą państwa, który odwiedził Żory od 1922 r. Wtedy do miasta przyjechał jeden z twórców niepodległości Polski, Marszałek Józef Piłsudski. Podczas spotkania z mieszkańcami miasta w miejscowej hali sportowej Prezydent Andrzej Duda nawiązał do wydarzeń sprzed lat, m.in. do okresu walk o polskość Śląska.

 

- Trzy razy walczyli mieszkańcy Żor o to, żeby tutaj była Polska; trzy razy, uparcie, jak to na Śląsku - i za trzecim razem się udało. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłaniam czoło przed wszystkimi tymi, którzy wtedy zdobyli się na akt odwagi i wielkiego patriotyzmu po to, żeby Śląsk i Żory przywrócić Polsce. Udało się - są wielkimi bohaterami, o których - wierzę, że Polska nigdy nie zapomni; dziękuję wam – mówił Prezydent.

 

 

 

 

 

- Bardzo mi zależy na tym, żeby to był czas wielkiej historycznej edukacji o Polsce – apelował Andrzej Duda, wzywając szczególnie młodzież do zgłębiania historii polskiej niepodległości na poziomie lokalnym. Prosił o pielęgnowanie pamięci o wszystkich bohaterach walk o wolność.

 

Przed spotkanie z mieszkańcami w hali żorskiego MOSiR-u Prezydent rozmawiał krótko z samorządowcami. Mówił im – jak relacjonował później w czasie spotkania z mieszkańcami – że Śląsk jest dla niego wyjątkowo ważnym elementem Polski. - Śląsk to Polska – podkreślał Prezydent Duda.

 

- Śląsk to serce polskiego przemysłu, Śląsk to w dużym stopniu serce polskiej przedsiębiorczości. Na Śląsku jak w soczewce skupia się wszystko to, co w Polsce związane z etosem ciężkiej pracy. Dlatego uważam, że Prezydent RP, władze RP, powinny w szczególny sposób właśnie do Śląska – Górnego, ale także Dolnego – podchodzić – mówił.

  • Prezydent uczcił pamięć Powstańców Śląskich i Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do 60-tysięcznych Żor na zaproszenie władz miasta i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Pierwszym punktem jego wizyty było złożenie kwiatów na Mogile Powstańców Śląskich oraz przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na zabytkowym XIX-wiecznym cmentarzu parafii św. Filipa i Jakuba w centrum miasta.

 

 

Jak powiedział Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach, w zbiorowej mogile pochowani są tam powstańcy z 13. Żorskiego Pułku Piechoty polegli w 1921 r. podczas III Powstania Śląskiego w trakcie walk w okolicach Raciborza oraz w rejonie Góry Świętej Anny.

 

Na nagrobku, którym w latach 70. ub. wieku zastąpiono pierwotną powstańczą mogiłę, umieszczono nazwiska czterech poległych szeregowych: Rudolfa Buchty, Franciszka Kumora, Piotra Paździora i Jana Tesznera. Najmłodszy miał 19 lat, najstarszy 23 lata.

 

Prezydent uczcił też w Żorach pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając kwiaty przed poświęconym ich pamięci pomnikiem, odsłoniętym w listopadzie 2013 r. Monument ten znajduje się na tej samej nekropolii. Jego głównym elementem jest płaskorzeźba orła wyrywającego się zza krat, przytwierdzona do betonowych bloków. Na obelisku, przy wojskowym krzyżu - odznace Konspiracyjnego Wojska Polskiego - umieszczono napis: "Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor", a obok nazwiska poległych i zamordowanych w okolicy żołnierzy antykomunistycznego podziemia. (PAP/KG, BZ)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.