Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 stycznia 2018

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Powstańcom Wielkopolskim

  |   Prezydent RP Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich Prezydent RP Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich Prezydent RP Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich Prezydent RP Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich Prezydent RP oddał hołd Powstańcom Wielkopolskim Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kargowej Wywiad dla Polskiego Radia Zachód Wywiad dla Polskiego Radia Zachód Wywiad dla Polskiego Radia Zachód
Prezydent Andrzej Duda uczcił w środę w Kargowej (Lubuskie) pamięć o powstańcach wielkopolskich. Przed poświęconą im tablicą, umieszczoną na lokalnym ratuszu, złożył kwiaty przy wojskowej asyście honorowej.
 
Tablicę odsłonięto w styczniu 1989 roku, w 70. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Widnieje na niej napis: W hołdzie bohaterskim powstańcom wielkopolskim, w 70. rocznicę walk o wolność ziemi kargowskiej, w dowód pamięci społeczeństwo miasta i gminy Kargowa.
 

Innym historycznym wydarzeniem związanym z miasteczkiem jest pierwsze odegranie „Mazurka Dąbrowskiego”, kiedy to w listopadzie 1807 r. do granicznej wówczas Kargowej, w drodze do Warszawy, przybył Król Saksonii Fryderyk August – książę Księstwa Warszawskiego.

 

 

 

Na kargowskim rynku Prezydenta powitali wojewoda lubuski Władysław Dajczak, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek.

 

Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców miasta i gminy. Wojskową asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza.

Lokalizacja

Poleć znajomemu