Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 stycznia 2018

„Proszę o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji”

  |   Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Prezydentowi w Żarach towarzyszyła Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Prezydentowi w Żarach towarzyszyła Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Żarach

- Proszę o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji; jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, a w związku z tym i sprawiedliwość - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Żarach (Lubuskie).

 

Zobacz także: Prezydent: Nigdy nie zgodzę się, aby Polska była oczerniana przez fałszywe oskarżenia [PL/ENG] - Umiejmy zdobyć się na spokojną debatę. Prosiłbym, żeby się w gniewie nie zagalopować, prosiłbym, żeby ważyć słowa. Jeżeli nawet nas obrażają, nie obrażajmy innych, nie odpłacajmy tym samym -przestrzegał.

 

Jak dodał, głęboko wierzy w to, że "nasza postawa - postawa oczekiwania, sprawiedliwości i uczciwego traktowania i uczciwego podejścia do naszej historii poprzez prawdę historyczną zostanie uszanowana, prędzej, czy później".  Przekonywał jednak, że dojdziemy do tego tylko wtedy, kiedy będziemy do tego dążyli "spokojnie i konsekwentnie, bez nadmiernych emocji i gniewu". - O to wszystkich państwa proszę - apelował Prezydent. Zaznaczył, że apel ten kieruje nie tylko do mieszkańców Żar, ale też do dziennikarzy, publicystów, naukowców, polityków, do wszystkich Polaków.

 

 

Prezydent dziękował mieszkańcom Żar za ich pracę i budowanie lokalnej wspólnoty. - Budujecie także to, co dla nas najwspanialsze, najpiękniejsze - budujecie naszą Rzeczpospolitą, Polskę wolną, suwerenną, a przede wszystkim w pełni, absolutnie niepodległą - podkreślał.

 

Przekonywał, że mamy wielkie szczęście, że w takiej właśnie Polsce przychodzi nam mieszkać - w Polsce bez wojen, w Polsce, która rozwija się ambitnie; w Polsce, która należy do wspólnoty europejskiej, w Polsce bezpiecznej, bo będącej członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Polsce, do której przyjeżdżają wojska sojusznicze - żołnierze z USA.

 

- To wszystko pokazuje nasze właśnie miejsce na świecie, w wielkiej wspólnocie wolnych narodów. Przynależymy do niej z dumą. Ale z dumą wnosimy do niej także nasze wartości - to, co dla nas istotne - mówił Andrzej Duda.

 

 

Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. - Choć wtedy jej tutaj, na tych ziemiach, na Ziemi Żarskiej nie było, to państwo macie w swoich rodzinach tradycję niepodległości, doskonale wiecie o tym, że to wy jesteście jej nośnikami. Chciałbym, żebyście tę tradycję pokazali w tym roku stulecia - zwrócił się Prezydent do uczestników spotkania.

 

Jak mówił, chciałby, "żeby mówiono o tym w szkole wśród uczniów, żeby nauczyciele prowadzili lekcje, żeby rodzice opowiedzieli dzieciom o pradziadkach, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, o to, by Polska wróciła na mapę".

 

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 5 w Żarach. Uczestniczyli w nim m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, która - jak powiedział Prezydent - uczyła się właśnie w tej szkole. (KP/PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu