przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 10 września 2015

"To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska"

  |   Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Sokółka. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Bohoniki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Suchowola. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Okopy. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Okopy. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Okopy. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Okopy. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Okopy. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki. Wizyta Prezydenta RP na Podlasiu. Mońki.

- To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska, zwłaszcza dziś, bo ona jest wzorcowa - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Sokółki, akcentując wielokulturowość tych terenów i fakt, że mieszkają tam katolicy, prawosławni i muzułmanie.

 

- Tutaj, od tyluset lat mieszają się różne kultury i różne tradycje. I - co najważniejsze - wspaniale ze sobą współżyją, tworząc tak charakterystyczną dla Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków istnienia naszego państwa, z jednej strony - mieszankę kulturową, ale z drugiej strony - naszą polską, wielką tradycję – podkreślił Andrzej Duda.

 

Przypominał, że kultura muzułmańska została tu przeniesiona wraz ze społecznością tatarską. - Która żyje w Polsce już od setek lat z pokolenia na pokolenie, pięknie wpisując swoją tradycję w tradycję innych, z którymi się tutaj zetknęli. Wspólnie żyjąc i wspólnie, niejednokrotnie, przelewając krew w obronie Rzeczypospolitej. Niejednokrotnie na przestrzeni ostatnich stuleci - mówił Andrzej Duda w Sokółce.

 

- Podziwiam te tereny, to nie jest Polska B, to piękny kawałek naszego kraju, z piękną przyrodą, z której powinni być dumni Polacy - mówił prezydent.


- Budowa infrastruktury, tutaj w Polsce wschodniej, w Polsce, która została pokrzywdzona na przestrzeni ostatnich 26 lat jest wielkim zadaniem – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że potrzebne są także szkoły i dobrze funkcjonująca służba zdrowia i wiele elementów, których w naszym kraju brakuje.

 

Prezydent zwrócił także uwagę, że samorządy w Sokółce są jedne z najlepszych w Polsce. - Są wielokrotnie nagradzane, choćby za zarządzanie finansami. Widać, że na tej ziemi, gdzie jest mało przemysłu, gdzie większość to rolnicy, można dobrze zarządzać - mówił Andrzej Duda.

 

- Nie może być sytuacji, że susza powoduje miliardowe straty, a szkody są wyrównywane w kilku procentach. Straty powinny być wyrównywane w całości. To również sprawa tego, czy państwo jest silne, czy dba o obywateli. I to jest wyzwanie na przyszłość- powiedział prezydent, odnosząc się do tegorocznej suszy.

 

Dodał, że państwo powinno mieć gotowe rozwiązania ustawowe na takie sytuacje, by straty były szacowane szybko i sprawiedliwie, a pieniądze jak najszybciej trafiały do poszkodowanych. - To jest zadanie, które stoi przed nami. Będę jako prezydent brał udział w przygotowaniu odpowiednich przepisów, bo wiem, że dzisiaj ich brakuje, a te, które są, muszą być udoskonalone - zapowiedział Andrzej Duda.

 

Andrzej Duda to pierwszy polski prezydent odwiedzający Sokółkę. - Dziękując za zaufanie chciałbym zapewnić, że to, co mówiłem w czasie kampanii, to nie były tylko obietnice wyborcze. To była umowa zawarta ze społeczeństwem, z moimi rodakami, z obywatelami III RP. Jeśli wygrałem wybory, to znaczy, że treść tej umowy odpowiadała społeczeństwu. Moim zadaniem jest realizacja tej umowy. Zrobię wszystko, by ona została wypełniona - zwrócił się na zakończenie do mieszkańców. Prezydent zaznaczył, że dotyczy to również kwestii "odbudowywania wspólnoty" i "przywracania godności" tym, którzy są w trudnej sytuacji, bo uważają, że władza poprzez brak zainteresowania odebrała im tę godność. - Chciałbym, żeby ta sytuacja się zmieniła. Wierzę, że te pięć lat mojej prezydentury do tego się przyczyni - podkreślił.


 

Spotkanie z przedstawicielami społeczności tatarskiej w Polsce

 

Andrzej Duda spotkał się również w zabytkowym meczcie w Bohonikach z przedstawicielami społeczności polskich Tatarów. Mówił do nich, że ich obecność "pokazuje piękną specyfikę polskiej wspólnoty, która mimo zróżnicowania wewnętrznego" jest jednością w ramach Rzeczypospolitej.

 

- To jest niezwykle ważne także na przyszłość. Na przyszłość, kiedy być może będziemy mieli tutaj przybyszów z innych krajów, ludzi których wygnał z ich krajów strach o życie, o zdrowie, ich, ich rodzin - podkreślił.

 

- Chciałbym, aby wszyscy ci, którzy będą przybywali do Rzeczpospolitej, odnajdując się w naszym kraju, czuli również taką wewnętrzną potrzebę, przeświadczenie służby dla swojej nowej ojczyzny i dla tego społeczeństwa, które tutaj żyje. Żeby szanowali obyczaje, które zastali, kultywując swoje w sposób spokojny, tolerancyjny, taki jak państwo to na przestrzeni tych setek lat, państwa pradziadkowie, dziadkowie zawsze czyniliście i czynicie - mówił w Bohonikach prezydent.

 

Wspomniał, że polscy Tatarzy, którzy żyją w naszym kraju od setek lat, często swoim działaniem podkreślali, że służą Polsce i są obywatelami polskimi. Mówił, że działo się to często "daniną krwi". Powiedział, że "na tle wyznaniowym możemy stanowić wspólnotę i stanowimy ją".

 

Prezydent uczcił pamięć zmarłego w sobotę w wieku 104 lat najstarszego muzułmańskiego duchownego w Polsce imama Stefana Mustafy Jasińskiego, nestora społeczności tatarskiej w Polsce, którego w niedzielę pochowano w Bohonikach. Jak powiedział, życie imama Jasińskiego było "obrazem" służby dla swojej społeczności, dla Polski oraz tego, jak wspólnota tatarska "wpisuje się we wspólnotę" Polski i historię naszego kraju na przestrzeni pokoleń.
 

Na cmentarzu parafialnym w Suchowoli prezydent złożył kwiaty na grobie śp. rodziców bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie w pobliskiej miejscowości Okopy odwiedził jego dom rodzinny.

 

O wsparciu rolników w Mońkach

 

W Mońkach, w miejscowości, która była ostatnim punktem wizyty prezydenta w Podlaskiem, Andrzej Duda zadeklarował, że zależy mu, aby rolnicy dostali wsparcie w okolicznościach niezawinionych przez nich, takich jak susza. Jego zdaniem wsparcia trzeba szukać "w możliwościach krajowych i twardo się ubiegać o nie na rynku Unii Europejskiej".

 

- To trudne, bo Unia, oczywiście, chce zachować jak najwięcej pieniędzy. Bo polski rolnik nie jest dzisiaj w Unii Europejskiej równo traktowany - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Jego zdaniem trzeba zabiegać też o to, by dopłaty bezpośrednie były wyrównane. - Trzeba o to z odwagą walczyć - podkreślił.

 

Jak mówił, Podlaskie jest liderem w kraju w produkcji mleka. Dodał, że obecnie gospodarstwa produkujące mleko są często "dotknięte" karami za przekroczenie kwot mlecznych, suszą i "horrendalnym" wzrostem kwot pasz. - Niech dzisiaj chociaż zostanie wywalczone w Unii Europejskiej, żeby z tych kar za przekroczenie kwot mlecznych zostali zwolnieni, żeby jakoś pomóc tym gospodarstwom, pomóc tym ludziom. To jest dzisiaj jedno z tych doraźnych zadań, ale najważniejszych - powiedział Andrzej Duda.

 

(PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.