Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 lutego 2018

Prezydent honorowym obywatelem Bochni

  |   Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji 765. rocznicy lokacji miasta Bochnia oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Bochni

Prezydent Andrzej Duda odebrał tytuł honorowego obywatela Bochni (woj. małopolskie). Uroczystość, która była częścią obchodów 765. rocznicy lokacji królewsko-górniczego miasta Bochnia, odbyła się pod ziemią – w zabytkowej bocheńskiej kopalni soli. - Jestem dumny, że mogę być honorowym obywatelem miasta, które ma taką tradycję społeczną, historyczną i patriotyczną - powiedział Prezydent. 

 

Andrzej Duda, dziękując za wyróżnienie, przyznał, że jest to dla niego wzruszający moment, bowiem zna Bochnię od dzieciństwa. - To jest miasto, które było zawsze na trasie moich przejazdów do Nowego i Starego Sącza (…). To jedno z tych miast w Małopolsce, obok Starego i Nowego Sącza, w których bywałem najczęściej - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent zwrócił uwagę na wielką grodzką tradycję Bochni, miasta lokowanego w 1253 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. 

 

- To miasto oparte nie tylko na wielkiej tradycji miejskiej, ale też wielkiej tradycji górniczej, rzemieślniczej i tradycji ciężkiej pracy - mówił Prezydent. Jak zaznaczył, Bochnia była przez setki lat dla Polski miastem niezwykle ważnym, które wraz z pobliską Wieliczką generowało z wydobycia soli dochód państwa.

 

Prezydent mówił też o wielkich patriotycznych zasługach mieszkańców Bochni, szczególnie ważnych w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. - To tutaj jest niezwykły ładunek patriotyczny i wielka tradycja wolnej, niepodległej i suwerennej Polski (…). To tutaj rodziła się także tradycja Solidarności - zaznaczył.

 

Prezydent zaapelował, aby w roku świętowania przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości, miejscowe władze i nauczyciele zachęcali młodzież do poszukiwania w swoim najbliższym sąsiedztwie śladów pamięci po bohaterach niepodległości. Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Bochni

 

Wieczorem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Bochni.

Poleć znajomemu