Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 marca 2018

Prezydent: Dziękuję wam za wielkiego ducha służby

  |   Prezydent Andrzej Duda w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent w Rytlu spotkał się ze strażakami i wolontariuszami Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty w miejscu śmierci dwóch harcerek Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty w miejscu śmierci dwóch harcerek Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty w miejscu śmierci dwóch harcerek Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Prezydent Andrzej Duda w lasach powalonych przez sierpniową nawałnicę Odsłonięcie przez Prezydenta pamiątkowej tablicy z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Brusom Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy Spotkanie Prezydenta w Brusach z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy

- Dziękuję wam wszystkim za wielkiego ducha, którego wtedy umieliście pokazać, przede wszystkim za wielkiego ducha służby - służby strażackiej ochotniczej czy zawodowej, służby harcerskiej, policji, wojska, leśników, pracowników lasu czy zwykłej służby człowiekowi - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z wolontariuszami oraz przedstawicielami organizacji zaangażowanych w likwidację skutków nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w sierpniu 2017 r. Spotkanie z udziałem ok. 300 osób odbyło się we wtorek w Brusach (woj. pomorskie). Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w Brusach podczas spotkania z wolontariuszami

 

- Chylę przed wami czoło, że - nie patrząc na siebie, na swoje sprawy, na swoją rodzinę, na swoje gospodarstwo - pobiegliście rzucić się na pomoc, pobiegliście służyć innym - powiedział Prezydent, nawiązując do akcji pomocy harcerzom przebywającym na obozie w Suszku. - To pokazało, jak wielki jest wasz duch, jak wielki jest duch służby sobie nawzajem - dodał.


Andrzej Duda wspomniał jak wielkie serce zostało wówczas okazane sobie wzajemnie i gościom – harcerzom. Wspomniał tych, którzy w tamtym czasie pomagali: kiedy lał jeszcze deszcz, wiał wiatr, biegli łąkami, przedzierali się przez las, bo  wiedzieli, że tam są harcerze. - Zostawili swoje dzieci, nie bali się, a może nawet się bali, ale wiedzieli, że nie ma większej miłości niż oddać życie za przyjaciół swoich - powiedział.

 

 

 

Prezydent podkreślił, że wówczas objawiła się wielka wspólnota. - Jestem wdzięczny też wszystkim tym ludziom z całej Polski, ale pewnie też z zagranicy, którzy przejęci, z serca, tu przyjechali, pomagali w tamtych dniach albo wysyłali pomoc -  mówił.

 

Andrzej Duda podkreślił również, że jest emocjonalnie związany z okolicami, które ucierpiały latem ubiegłego roku w nawałnicach, wspominał, że uczestniczył tu w obozach harcerskich. Podkreślił, że wie, jak wielki szok i wstrząs wywołał kataklizm i jak duże skutki wywołała nawałnica. Zaznaczył też, że choć zniszczone domy można szybko odbudować, a samochody - odkupić, to krajobraz tak szybko do nas nie wróci.

 

Prezydent zwrócił się do władz lokalnych, aby zgłaszały potrzeby swoich miejscowości. - Chciałbym, żebyście pamiętali, że nie jesteście sami, że jesteśmy z wami, nawet jeżeli mamy bardzo dużo codziennej pracy - zapewnił. 

 

- Jeszcze raz z całego serca państwu dziękuję, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za to, że byliście i jesteście tacy, jacy jesteście - zaznaczył.

 

 

 

  • Odsłonięcie przez Prezydenta RP pamiątkowej tablicy z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Brusom

 

  • Spotkanie ze strażakami i wolontariuszami

Prezydent, który odwiedzał we wtorek tereny, dotknięte w sierpniu ubiegłego roku przez nawałnicę, spotkał się w Rytlu ze strażakami i wolontariuszami niosącymi pomoc poszkodowanym na terenie gminy.

 

 

 

  • Złożenie kwiatów w miejscu tragicznej śmierci dwóch harcerek przebywających na obozie w Suszku

Zobacz także: List prezydenta Andrzeja Dudy do rodzin poszkodowanych w nawałnicy harcerzy Prezydent pojechał też do lasu w Suszku pod Chojnicami w miejsce, gdzie w sierpniu ub. roku zginęły dwie przygniecione drzewami nastoletnie harcerki. Prezydent złożył tam kwiaty.

 

Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR. Było tam 140 dzieci i 30 opiekunów. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. w Suszku obóz został zniszczony i odcięty od świata przez tarasujące drogi drzewa.

 

 

 

 

  • Prezydent Andrzej Duda odwiedził też tamę na Brdzie - Zbiornik Zapora-Mylof, gdzie w sierpniu 2017 r. groziło wylanie rzeki.

 

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Sierpniowe burze dotknęły cztery województwa. Największe straty odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, a także w wielkopolskim. Tylko na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego w wyniku nawałnicy zniszczonych zostało dwa tysiące domów. (BZ, KG)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu