Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 maja 2018

Wizyta Prezydenta w województwie pomorskim

  |   Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przy Pomniku Rodła w Sztumie Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztumu Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztumu Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami władz lokalnych Sztum. Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami władz lokalnych Sztum. Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami władz lokalnych Sztum. Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami władz lokalnych Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sztum. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplin. Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej WNMP Pelplin. Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej WNMP Pelplin. Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej WNMP

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek województwo pomorskie. Wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów przy Pomniku Rodła w Sztumie. Prezydent spotkał się z mieszkańcami Sztumu oraz z lokalnymi samorządowcami. Następnie udał się do Pelplina, gdzie także spotkał się z mieszkańcami. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski. 

  • Upamiętnienie bohaterów ziemi sztumskiej
„W hołdzie bojownikom o polskość i wyzwolenie ziemi sztumskiej - ofiarom zbrodni hitlerowskich – Rodacy”.  Taki napis widnieje na Pomniku Rodła w Sztumie. Pomnik ku czci bojowników o polskość Powiśla, ustawiony w centrum Sztumu przy ul. Mickiewicza, powstał 22.07.1956 r.
 

 

  • Spotkanie z mieszkańcami Sztumu

- Zdecydowałem się na zapytanie obywateli o kształt przyszłej konstytucji w referendum konsultacyjnym mimo sprzeciwów niektórych osób ze sceny politycznej - mówił Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Sztumu. 

 

Prezydent apelował do zgromadzonych, aby wspierali jego inicjatywy, które popierają i podkreślił, że chciałby, aby to społeczeństwo miało w swoich rękach "klucz decyzji, co do tego jak ma wyglądać nasza Ojczyzna".   Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas wizyty w Sztumie

 

- Nasza Ojczyzna to także kwestie ustrojowe - tego, jak będzie ona zbudowana, jak będą wyglądały relacje pomiędzy władzami, jakie gwarancje spraw socjalnych i obywatelskich będzie zawierała ustawa zasadnicza - mówił.

 

 

 

- To bardzo istotne, dlatego zdecydowałem się, mimo różnych głosów, mimo sprzeciwów niektórych osób ze sceny politycznej, że zapytam właśnie Państwa, moich rodaków o to w referendum konsultacyjnym dotyczącym kształtu i kierunków, jakie  powinny być przyjęte w przyszłej polskiej konstytucji - dodał. Prezydent stwierdził, że na "zweryfikowanie" konstytucji z 1997 r. będzie potrzebne jeszcze kilka lat.

 

 

- Chciałem prosić, żebyście Państwo w tym referendum wzięli udział, żebyście poszli i odpowiedzieli na pytania, które mam nadzieję będą jasne, klarowne - pracujemy w tej chwili nad nimi - powiedział.

 

Prezydent zaapelował do Polaków o wzięcie, obok rządzących, odpowiedzialności za Ojczyznę. - Bo przecież to właśnie w tej przyszłej Polsce będą wychowywane kolejne pokolenia - dodał. 

 

 

 

 

  • Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Pelplina

Także w Pelplinie Andrzej Duda mówił o referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji, oceniając, że obecna konstytucja wymaga co najmniej znacznego udoskonalenia, jeśli chodzi m.in. o kwestie suwerenności, społeczne, socjalne, a także ustrojowe. 

 

- Chcemy, żeby Polska była jak najlepiej ułożona, chcemy, żeby była państwem sprawiedliwym, żeby – jak mówił Pan Prezydent Lech Kaczyński – zwyciężała w niej uczciwość, a nie cynizm i draństwo. To wymaga jeszcze ciągle zmian w naszym kraju – podkreślił Andrzej Duda.

 

Zapowiedział, że złoży do Senatu stosowny wniosek o przeprowadzenie referendum i apelował o udział w głosowaniu. - Chcę Państwa prosić, żebyście do tego referendum poszli, żebyście odpowiedzieli na pytania, żebyście pokazali, że również w tym znaczeniu bierzecie sprawy Ojczyzny w swoje ręce – podkreślił. - Wierzę, że właśnie dzięki temu będziemy w stanie budować Polskę jeszcze sprawiedliwszą, silniejszą, bezpieczniejszą, jeszcze bardziej zasobną w przyszłości, żeby nikt więcej nas już nie rozkradł i nie zniszczył tak, jak to się stało także w Pelplinie, gdzie zniszczono i rozkradziono cukrownię  - dodał.

 

 

 

Prezydent podkreślił, że jego założeniem nie jest nowa konstytucja "dla nowej Polski", lecz "konstytucja dla Polski zmieniającej się, ewoluującej".

 

Andrzej Duda przekonywał, że chodzi o to, żeby to była nasza konstytucja, a nie napisana nam przez kogoś, przez elity, przez tych, którzy się znają i lepiej wiedzą. - Nie, tym, co się znają trzeba wskazać, co mają napisać. I na tym polega istota rzeczy. Dlatego to my powinniśmy się wypowiedzieć, wszyscy powszechnie. I o to właśnie mi chodzi. Nie tylko, żeby akceptować konstytucję już napisaną, ale żeby podyktować kierunki, w jakich ona ma zmierzać – podkreślał, dodając, że nie rozumie dlaczego w Polsce są politycy, którzy mówią: „nie” dla takiego planu.

 

 

- Wierzę w to głęboko, że senatorowie nie odbiorą swoim rodakom, swoim wyborcom możliwości decydowania o ważnych dla Polski sprawach – zaznaczył. Argumentował, że dla niego w demokracji to jest jedna z najistotniejszych kwestii. - I dziwię się, że ci, którzy mienią się obrońcami demokracji, przynajmniej ostatnimi czasy, teraz krzyczą, że nie wolno oddać głosu ludziom i przeprowadzić referendum. Odrobinkę refleksji proponuję  - dodał Prezydent. Jak podkreślił, wszyscy razem mamy prawo wypowiedzieć się co do tego, jaka chcemy, żeby była Polska i nikt nam tego nie będzie dyktował.

 

 

  • Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej WNMP w Pelplinie 

Prezydent odwiedził również Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to wiodący zabytek Pelplina z przełomu XIII – XIV wieku, zaliczany do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce i znajdujący się na liście Pomników Historii>>. Kryje w sobie przepiękny Ołtarz Główny, największy w tej części Europy, barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczny zestaw rzeźb dębowych.  

(KP, KG/PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu