Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 maja 2018

„Wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy” [PL/ENG]

  |   Powitanie Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Spotkanie Prezydentów Polski i Słowenii Rozmowa Prezydentów Polski i Słowenii Spotkanie Prezydentów Polski i Słowenii Spotkanie Prezydentów Polski i Słowenii Przylot prezydentów do Wojskowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydenta Republiki Słowenii W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 W Gorlicach Prezydenci Polski i Słowenii wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918

- Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. - I za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom bitwy gorlickiej - powiedział. 
W uroczystości na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach wziął też udział Prezydent Słowenii Borut Pahor. ENGLISH VERSION>>Prezydent Duda dodał, że ta bitwa doprowadziła do przełamania frontu i zdynamizowała wojnę; przyczyniła się do przełamania dotychczasowych dziejów wojny, gdzie hegemonię dzierżyło carstwo rosyjskie. - To w efekcie tej bitwy, tamtego wydarzenia, i wydarzeń późniejszych Polska mogła odzyskać niepodległość – podkreślił.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 Andrzej Duda wspomniał, że I wojna światowa przyniosła w efekcie Polsce - po 123 latach niebytności na mapach Europy i świata, po 123 latach zaborów - niepodległość oraz przyniosła w dużym stopniu wolność i autonomię Słowenii.


- Ta wolność narodziła się z krwi naszych żołnierzy, naszych chłopców; krwi przelewanej razem na frontach I wojny światowej, zwłaszcza tutaj w Europie Centralnej i Wschodniej - podkreślił Prezydent RP. 

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że w tamtych latach i jedno, i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów, wodzów, którzy walczyli o suwerenność nas jako narodów, o przywrócenie na mapę naszych państw; wodzów, którzy walczyli o niepodległość i wolność. Przypomniał, że Polska miała Marszałka Józefa Piłsudskiego, a Słoweńcy - swojego później generała Rudolfa Maistra, którego do dziś nazywają obrońcą granic Słowenii. 

 

- Chcę z tego miejsca, z tego cmentarza, u stóp tego pomnika mocno zawołać: Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim! Chcę mocno zawołać: Niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę,  niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli! - zakończył Andrzej Duda.

 


Prezydent Pahor podkreślał, że pokój nie jest wartością daną, trzeba się o niego starać każdego dnia, wyrzekając się mowy nienawiści, okazując sobie nawzajem szacunek, szukając pokojowych sposobów i dróg rozwiązania wszystkich problemów tak, by nie wykluczać nikogo.


Słoweński przywódca przywołał słowa wypowiedziane przez byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano podczas obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej o tym, że „pokój to nie tylko brak wojny; pokój opiera się na więzach przyjaźni, solidarności i współpracy”.


- Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek - mówił słoweński Prezydent.

 

 

Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Słowenii Wspólne Oświadczenie Prezydentów Polski i Słowenii "Nasze stanowisko, jeśli chodzi o działania NATO jest wspólne" Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG

 

W środę Prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor składa wizytę w Polsce. Rano w Warszawie powitał go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Następnie odbyło się krótkie spotkanie Prezydentów. Uczestniczył w nim także Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Po krótkiej rozmowie politycy udali się do Gorlic. 

 

 

Prezydent RP z Małżonką składał oficjalną wizytę w Słowenii w marcu 2017 roku.  W lipcu zeszłego roku Borut Pahor był w Warszawie na Szczycie Inicjatywy Trójmorza. (KG/MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu