przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 maja 2018

„Śrem to miasto bohaterów niepodległości”

  |   Wizyta Prezydenta RP w Śremie Wizyta Prezydenta RP w Śremie Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Wizyta Prezydenta RP w Śremie Wizyta Prezydenta RP w Śremie Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Śremu Śrem| Spotkanie z samorządowcami Śrem| Spotkanie z samorządowcami Śrem| Spotkanie z samorządowcami Śrem| Spotkanie z samorządowcami

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek Śrem (woj. wielkopolskie). Wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów przy tablicach: „w hołdzie Poległym i Pomordowanym w Drugiej Wojnie Światowej 1939-1945 wychowawcom, absolwentom i uczniom Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie z lat 1931-1939” oraz „ku czci najlepszych synów ziemi śremskiej rozstrzelanych przez siepaczy niemieckich w 1939 roku”. 

 

 

Następnie Prezydent spotkał się z mieszkańcami Śremu. W swoim wystąpieniu podkreślił historyczne znaczenie miasta. Zwrócił uwagę, że historia Śremu to "wielka i długa historia wspaniałych ludzi, a przede wszystkim wielka i długa historia Polaków, Polski i polskości, która była tutaj zawsze, niezależnie od zawirowania dziejów, niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy jej nie było". - Śrem to miasto bohaterów niepodległości - ocenił.


 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas wizyty w Śremie Nawiązując do upamiętnionych tablicami historycznych wydarzeń, Andrzej Duda ocenił, że "hitlerowcy postanowili wyeliminować tych, którzy w tak skuteczny sposób tutaj organizowali życie społeczne (...), budowali tutaj postawy patriotyczne, czyli to, co było dla Polski, dla II Rzeczypospolitej tak niezwykle ważne".


Miało to - jego zdaniem - ułatwić okupację i "kolejną próbę zniemczenia mieszkańców, która wcześniej nie udała się przez ponad sto lat, przez lata zaboru pruskiego".


Prezydent podkreślał też rolę, jaką w oparciu się Wielkopolski przed kolejnymi próbami germanizacji, odegrała działalność lokalnych społeczników oraz realizowana przez nich praca organiczna. - To ten element, który Wielkopolsce zapewnia pomyślność, zamożność i to, że jest jednym z najbardziej zasobnych i najlepiej rozwijających się regionów naszego kraju; jest i, można powiedzieć, w zasadzie zawsze była, i jestem przekonany, że zawsze będzie - mówił Andrzej Duda.


Dziękował też mieszkańcom Śremu za ich wkład w niepodległość, obchody stulecia jej odzyskania oraz za kontynuację dorobku historycznego, tradycji miasta i regionu - za pracę, którą realizują na co dzień "dla Rzeczypospolitej wolnej, niepodległej, coraz zamożniejszej". (AW/MK/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.