przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 2 czerwca 2018

Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000

  |   Złożenie wiązanki na grobie Ojca Jana Góry Złożenie wiązanki na grobie Ojca Jana Góry Popiersie św. Jana Pawła II Popiersie św. Jana Pawła II Wpis do Kroniki Pól Lednickich Panorama Pól Lednickich Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Uroczysta procesja po Drodze Trzeciego Tysiąclecia do Kopca Ryby Uroczysta procesja po Drodze Trzeciego Tysiąclecia do Kopca Ryby Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Po wystąpieniu Prezydent RP przekazał na ręce ojców dominikanów oprawioną kopię najstarszego rękopisu "Bogurodzicy" Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior Uroczystość na „Kopcu Ryby” Uroczystość na „Kopcu Ryby” Uroczystość na „Kopcu Ryby” Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 w sektorze osób niepełnosprawnych. Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. Spotkanie z harcerzami.

- Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, tworzy, buduje wspólnotę a nad nimi powiewają biało-czerwone sztandary. Jakże bardzo wam za to dziękuję - mówił w sobotę Andrzej Duda, witając zgromadzonych na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000.

 

Zobacz także: Wystąpienie Andrzeja Dudy na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000

Z okazji 100-lecia niepodległości uczestnicy wydarzenia dostali od Prezydenta RP polskie flagi. Do każdej dołączona została podpisana przez Andrzeja Dudę karta z napisem: „Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamości i państwowości, znak przynależności do polskiej wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a szczególnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – jubileuszu, który łączy wszystkich Polaków w kraju i na świecie”.

 

Zobacz także: Flagi od Prezydenta dla uczestników Spotkania Młodych Lednica 2000 "Dzięki Chrztowi Polski pokolenia obroniły w sobie polskość"

- Dziękuję, że przyjęliście ten dar, dar polskiej flagi. Zabierzcie je ze sobą do domu. Miejcie je, szanujcie. Ale proszę też, byście ich używali. Byście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty - dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii i tożsamości - także w tych chwilach, kiedy się modlimy - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

 

Prezydent przypomniał, że okolice Pól Lednickich wskazywane są jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I w 966 roku.


- Dziękuję, że tu przybywacie i się modlicie - tak, jak nam od 1050 lat nakazuje tradycja - w tym niezwykłym miejscu, w którym bije historyczne serce naszej ojczyzny. Być może to tutaj książę Mieszko I i jego otoczenie przyjmowali chrzest. A w każdym razie na pewno tutaj bywał i być może właśnie tu podjął decyzję, która zbudowała państwo polskie: o tym, by przyjąć chrześcijaństwo - powiedział.

Zobacz także: List prezydenta na mszy pogrzebowej śp. Ojca Jana Góry OP


Prezydent rozpoczął wizytę na Polach Lednickich od złożenia kwiatów na grobie założyciela ruchu lednickiego o. Jana Góry. Po oficjalnym rozpoczęciu XXII Spotkania Młodych Lednica 2000 i po przemówieniu do zebranych, Andrzej Duda przez pewien czas wspólnie z innymi uczestnikami tańczył pod Bramą-Rybą. Odwiedził też sektor osób niepełnosprawnych oraz harcerzy.
 

 

„Jestem” to hasło tegorocznej Lednicy. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

 

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior. (PAP/MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.