przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 czerwca 2018

Wizyta Prezydenta w Strzelinie

  |   Wizyta Prezydenta RP w powiecie strzelińskim Wizyta Prezydenta RP w powiecie strzelińskim Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z mieszkańcami Strzelina na Rynku Spotkanie z samorządowcami, parlamentarzystami oraz przedstawicielami społeczności lokalnej Spotkanie z samorządowcami, parlamentarzystami oraz przedstawicielami społeczności lokalnej Spotkanie z samorządowcami, parlamentarzystami oraz przedstawicielami społeczności lokalnej

- Państwo nowoczesne to nie państwo liberalne, w którym człowiek jest gnębiony, tylko państwo, które myśli o zwykłym człowieku - przekonywał w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Strzelina (woj. dolnośląskie).

 

Prezydent wyraził pogląd, że Polska cały czas jeszcze goni Zachód, ale - jak dowodził - dzięki zmianom, które mają w kraju miejsce na przestrzeni ostatnich lat, wielu ludzi odzyskało wiarę w to, że także u nas może być godne i zamożne życie i nie trzeba wyjeżdżać za granicę.

 

Przekonywał, że państwo zaczęło wreszcie myśleć o polskiej rodzinie, a politycy - spełniać obietnice wyborcze. W tym kontekście wspomniał m.in. o przywróceniu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

- Państwo nowoczesne to nie jest państwo liberalne, w którym człowiek jest gnębiony, tylko to jest państwo, które myśli o zwykłym człowieku. To jest najistotniejsze, bo podstawą państwa jest ten zwykły człowiek - wskazywał Prezydent.

 

 

Jak dodał, państwo nie może dopuszczać do rozwarstwienia społecznego, by "była kasta bogaczy ponad wszystkimi i cała reszta". - Tego nigdy nie wolno zrobić; takie państwo to nie jest państwo nowoczesne - ocenił Andrzej Duda.

 

Dlatego też - podkreślił - dwa lata temu, bardziej niż oczekiwały tego związki zawodowe, podniesiona została płaca minimalna - po to, "żeby starać się wszelkimi możliwymi sposobami podnosić poziom życia w Polsce - tego zwykłego, przeciętnego człowieka i nasz wszystkich".

 

Po to także - przekonywał - wprowadzono minimalną stawkę godzinową. - Państwo nowoczesne  przyjmuje takie rozwiązania. To właśnie po to jest program 500 plus - żeby wydobyć z biedy te dzieci, które się w niej znalazły, żeby dać rodzicom lepsze możliwości zapewnienia dzieciom godziwego bytu. To po to jest program 500 Plus, żeby rodziny, które do tej pory nie miały możliwości, wreszcie mogły pojechać na wakacje - podkreślał Prezydent.

 

Andrzej Duda zaznaczył również, że obecnemu rządowi udaje się "naprawiać państwo i przeprowadzać reformy", w tym reformę wymiaru sprawiedliwości, "która także jest niezbędna".


- Sędziowie mają być elitą w rozumieniu społeczeństwa, a nie tylko we własnym rozumieniu - podkreślił Prezydent. - Głęboko wierzę, że nowy Sąd Najwyższy zostanie obsadzony przez takich sędziów, którzy rzeczywiście - mówię o tych sędziach, którzy dojdą do SN w ciągu najbliższych miesięcy - będą prawdziwą elitą, ale w oczach społeczeństwa, bo to jest dla mnie najważniejsze; ludźmi, którzy zasłużyli sobie swoją służbą dla Polski i dla społeczeństwa na miano elity, a nie dlatego, że wysoko noszą głowę - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że nasza ojczyzna ma obecnie dziejową szansę na to, by dogonić Europę Zachodnią i w ten sposób odzyskać to wszystko, co kiedyś straciliśmy poprzez zniszczenia II wojny światowej, poprzez śmierć II Rzeczypospolitej, poprzez komunistyczne zniewolenie.

 

- Wreszcie jesteśmy wolni i zasługujemy na to, żeby budować piękne państwo europejskie, w którym będzie się nam żyło dobrze, zamożnie i bezpiecznie. I to jest dzisiaj podstawowe zadanie władz. To jest podstawowy obowiązek, jaki władze mają wobec obywateli Rzeczypospolitej - powiedział  Andrzej Duda.

 

Prezydent zwrócił uwagę , że chciałby, aby uwaga rządzących była skierowana na mniejsze ośrodki miejskie, żeby impuls rozwojowy był teraz też w takich niewielkich miastach i powiatach.

 

- Właśnie dlatego przyjeżdżam do takich miast jak Strzelin - chcę, żeby impuls rozwojowy był także tutaj, gdzie są mniejsze ośrodki miejskie, gdzie tak bardzo dotychczas przez lata go brakowało po 1989 roku. To właśnie na te miasta chciałbym, żeby była teraz zwrócona uwaga rządzących, żeby te miasta wreszcie zaczęły się liczyć także w oczach władz - mówił Andrzej Duda. 

 

Prezydent nawiązał też do projektu referendum konsultacyjnego ws. konstytucji - zaapelował o udział i „wypowiedzenie się w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniem, co do polskich spraw”.

 

- Proszę żebyście poszli i pokazali, że polskie sprawy was interesują, że chcecie brać w nich udział, że chcecie brać sprawy w swoje ręce. Tak jak tutaj wzięli je w swoje ręce przed ponad siedemdziesięciu laty wasi dziadkowie i ojcowie, odbudowując to miasto – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. 

 

W Starostwie Powiatowym w Strzelinie Andrzej Duda spotkał się także z samorządowcami, parlamentarzystami oraz przedstawicielami społeczności lokalnej. 

 

Strzelin to miasto położone 37 km na południe od Wrocławia na krawędzi pokrytych lasami mieszanymi Wzgórz Strzelińskich. Miasto leży na obszarze stanowiącym jeden z najstarszych terenów osadnictwa w skali terytorium dzisiejszej Polski. Dokument lokacyjny wystawiony w 1292 r. przez Bolka l Świdnickiego, zwanego "Surowym", nadawał prawa miejskie osadzie, której powstanie sięga początków państwa polskiego. Źródła z 1245 r. wspominają o strzelińskiej kasztelani, co oznacza, że Strzelin mógł być ośrodkiem piastowskiej władzy państwowej. (PAP/MK/WP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.