Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 sierpnia 2018

„Gen. Józef Haller był postacią pomnikową w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości”

  |   Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera Wystąpienie Prezydenta RP w Jurczycach Wystąpienie Prezydenta RP w Jurczycach Ceremonia składania wieńców Prezydent RP złożył wieniec przed popiersiem gen. broni Józefa Hallera Zwiedzanie Izby Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków Zwiedzanie Izby Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków Zwiedzanie Izby Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków Spotkanie z jednym z ostatnich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Konstantym Kopfem Spotkanie z harcerzami reprezentującymi Chorągiew Krakowską ZHP Chorągiew Krakowska ZHP w dniu Święta Flagi 2018 roku, we współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, pobiła rekord Polski na najdłuższą biało-czerwoną flagę Spotkanie z harcerzami reprezentującymi Chorągiew Krakowską ZHP Spotkanie z harcerzami reprezentującymi Chorągiew Krakowską ZHP Spotkanie z harcerzami reprezentującymi Chorągiew Krakowską ZHP Spotkanie z harcerzami reprezentującymi Chorągiew Krakowską ZHP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w uroczystości odsłonięcia popiersia generała broni Józefa Hallera w Jurczycach.

 

Prezydent podziękował  wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywę upamiętnienia gen. Hallera w miejscowości jego narodzin i dzieciństwa. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Hallera w Jurczycach

 

- W 100-lecie odzyskania niepodległości dokonaliście państwo aktu budowy tego pomnika, aktu wspomnienia o wielkim Polaku, wspaniałym żołnierzu, bohaterze polskiej niepodległości - o panu generale Józefie Hallerze.

Pokazaliście w ten sposób i wzmocniliście waszą lokalną tradycję, wskazując waszego bohatera niepodległej Rzeczpospolitej - powiedział Prezydent.

 

- Gen. Haller był postacią wspaniałą, dzisiaj można powiedzieć to bardzo głośno, choć to nie pierwszy pomnik pana generała Hallera, postacią pomnikową w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości - żołnierz z powołania, zawołania, przekonania - dodał Andrzej Duda.

 

 

Prezydent podkreślił, że gen. Haller prowadził także działalność społeczną poprzez prowadzenie pracy organicznej, w tym w kółkach rolniczych oraz przez budowanie harcerstwa.

 

- Był posłem, ministrem, był wszechstronny. Był wielką postacią II Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim można powiedzieć, że był rycerzem Rzeczypospolitej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu - mówił Prezydent.

 

Jak podkreślił, odsłaniając pomnik w Jurczycach oddaje gen. Hallerowi hołd w imieniu całej Rzeczypospolitej.

W trakcie uroczystości Prezydent Duda nawiązał do niedawnej śmierci prof. Marii Dzielskiej. - To wielka strata dla Rzeczpospolitej i dla Jurczyc. Chciałbym, żebyście państwo o pani prof. Marii Dzielskiej, także związanej więzami krwi z rodem Hallerów, pamiętali – powiedział Prezydent.

 

Odsłonięty przez Prezydenta RP pomnik urodzonego w tej miejscowości generała broni Józefa Hallera stanął w sąsiedztwie Domu Ludowego oraz Izby Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków. Jego twórcą jest Szymon Malinowski. Uroczystość odsłonięcia, poświęcenia pomnika i złożenia wieńców poprzedziła msza polowa i przemarsz pododdziałów wojskowych i pocztów sztandarowych.

 

 

W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Hallerów, przedstawiciele ambasady Francji i francuskiego miasta Sille-le-Guillaume, gdzie w 1918 r. funkcjonował obóz Lotnictwa Armii Polskiej we Francji.

 

Następnie Prezydent spotkał się ze społecznością lokalną, a potem zwiedził Izbę Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków i spotkał się m.in. z harcerzami z krakowskiego hufca ZHP i pracownikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy doprowadzili do pobicia rekordu Polski za przygotowanie biało-czerwonej flagi o długości 2057 m na Dzień Flagi RP.

 

 

 

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków wraz z gminą Skawina i sołectwem Jurczyce. Generał Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w 1917 r. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej Błękitną. Armia ta odegrała ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego Państwa Polskiego. Dzięki Armii Polskiej we Francji żołnierz polski znalazł się wśród zwycięzców walczących w I wojnie światowe. Jej żołnierze walczyli o granice zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju. (PAP, MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu