Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 sierpnia 2018

Spotkanie Prezydenta z harcerzami podczas Zlotu ZHP w Gdańsku

  |   Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Spotkanie Prezydenta z harcerzami na Wyspie Sobieszewskiej Spotkanie Prezydenta z harcerzami na Wyspie Sobieszewskiej Spotkanie Prezydenta z harcerzami na Wyspie Sobieszewskiej Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Udział Prezydenta RP w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Drużyny harcerskie otrzymują od Prezydenta RP biało-czerwone flagi i kalendarze niepodległości

- Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest niezwykle mocno wpisany w polską niepodległość - powiedział w piątek Prezydent Andrzej Duda podczas Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Wskazał również, że dla niego najcenniejsza w harcerstwie jest przyjaźń.

 

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

- Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest tak niezwykle mocno w polską niepodległość wpisany. Właściwie można powiedzieć, że także harcerze, ci pierwsi polscy harcerze z początku XX w., przynieśli niepodległość w swoich dłoniach, bardzo często trzymając w nich karabin, ale także prowadząc pracę organiczną z młodzieżą, szkoląc się, ucząc się tego, jak być dobrymi patriotami i jak odbudować państwo i jego instytucje - powiedział Prezydent. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018

 

Andrzej Duda dziękował uczestnikom zlotu za to, że zdecydowali się przystąpić do ruchu harcerskiego. Przypomniał, że przez wiele lat także był w Związku Harcerstwa Polskiego.

 

 

 

- Jest rzecz, która dla mnie w harcerstwie jest cenna ponad wszystko. Obok niezwykłego patriotycznego wychowania, obok umiejętności pracy w grupie, obok umiejętności radzenia sobie, obok całej wiedzy, którą zdobywa się w harcerstwie, obok wielkiej samodzielności i wszystkich umiejętności, które stopniowo z roku na rok uzyskujecie, nawet czasem tego nie zauważając - przyjaźń, którą człowiek potem niesie przez całe życie - podkreślił.

 

- Niektórzy z was wyjdą z harcerstwa jako małżeństwa, na pewno tak będzie, i to jest niezwykła wartość budowania przyjaźni w poczuciu odpowiedzialności za zastęp, za drużynę, za przyjaciół, za druhów, druhny, za Polskę również, za ojczyznę, bo tego właśnie harcerstwo od samego początku miało uczyć, i tego wam życzę. I tego wam życzę, żebyście stąd w takiej wielkiej radości wyjechali - powiedział harcerzom Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent zapowiedział, że drużyny harcerskie otrzymają od niego biało-czerwone flagi i kalendarze niepodległości. - Chciałbym, żebyście je w drużynach przechowali jako wyraz mojego szacunku dla waszej pracy harcerskiej i dla waszego wzrastania w odpowiedzialności za Rzeczpospolitą - zaznaczył.

                                                                                     

Podczas pobytu na Wyspie Sobieszewskiej Prezydent zwiedził miasteczko zlotowe harcerzy i wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami wszystkich organizacji harcerskich i skautowych objętych honorowym protektoratem. Włożył też polano do „watry stulecia”, czyli dużego ogniska harcerskiego, które będzie płonęło do 16 sierpnia, dnia zakończenia zjazdu.

 

 

 

W rozpoczętym w poniedziałek Zlocie ZHP uczestniczy około 13 tys. harcerzy w wieku od 6 do 21 lat, w tym 500 gości z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Kadrę wydarzenia stanowi około tysiąca osób. Zlot zakończy się 16 sierpnia.

 

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową, gromadząc ponad 30 tys. osób.

 

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu na około 100 hektarach miasteczku na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas zlotu harcerze biorą udział m.in. w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz pracują na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu. (PAP, MK)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu