Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 września 2018

Para Prezydencka w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

  |   Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, 25-lecia matury międzynarodowej w Polsce oraz 55-lecia nadania III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marynarki Wojennej RP.  Zobacz także: Wystąpienie Pary Prezydenckiej w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - Mam nadzieję, że ci, którzy wyjadą studiować za granicę i zdobędą tam doświadczenie zawodowe w wielkich firmach, wrócą do naszego kraju po to, żeby Polskę rozwijać, korzystając także z tych wzorców, które zobaczyli poza granicami - powiedział Prezydent.

 

Andrzej Duda nawiązując do 79. rocznicy wybuchu II wojny świtowej mówił też o losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej, którzy brali udział w obronie wybrzeża i wód terytorialnych Rzeczpospolitej przed hitlerowskim najeźdźcą w 1939 roku. Zobacz także: „Nigdy więcej wojny; nigdy więcej rozdarcia” [PL/ENG] - Część z nich zdołała zbiec i walczyli potem w szeregach armii na Zachodzie, do samego końca wierząc w to, że oswobodzą Polskę i że ona będzie wolna. Ocierali potem łzy, kiedy mimo tego, że wojna się skończyła, sojusznicy nie zaprosili ich do defilady zwycięstwa, nie mogli pomaszerować, ciesząc się z innymi, nie uznano ich, a Polskę pozostawiono poza żelazną kurtyną - powiedział Prezydent. 

 

Jak dodał, do Polski po wojnie nie wrócił m.in. dowódca Marynarki gen. Józef Unrug, a jego koledzy, którzy wrócili, zostali zamordowani w procesie komandorów.

 

 

Prezydent zwrócił uwagę na renomę szkoły i wysokie miejsce w rankingach. Wspomniał, że oglądał filmy dotyczące szkoły – jeden oficjalny, zapraszający o nauki w liceum, a drugi o tym, o czym nie mówi się w gdyńskiej „Trojce”.

 

Wskazał, że obydwa filmy go poruszyły, pierwszy dlatego, że uczniowie pięknie przedstawiają w nim szkołę i nauczycieli.  – Te emocje tam wyrażone są emocjami prawdziwymi. Tu, w tej szkole w Gdyni są młodzi ludzie, którzy łakną wiedzy, chcą się sprawdzić, chcą pokazać, że są dobrzy. I są nauczyciele, którzy są nastawieni, żeby im pomóc, wykorzystać ich potencjał - powiedział.

 

- Mówię to z wielką radością, bo to dla mnie oznacza wchodzące, co roku, w życie w wolnej Polsce kadry młodych ludzi, którzy idą na studia w Polsce i na zagraniczne uniwersytety, i tam budują renomę naszego kraju – podkreślał Prezydent. 


Andrzej Duda dodał, że ujął go również drugi – nieoficjalny film, w którym uczniowie dworowali sobie z nauczycieli, naśladując ich. – Poruszyła mnie rzecz niezwykła, a mianowicie ciepło i kultura z jaką to prezentowali  - wskazał.

 

 

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Otrzymali je najlepsi maturzyści matury międzynarodowej 2018, a także najlepsi maturzyści krajowi oraz najlepsi olimpijczycy olimpiad międzynarodowych 2018.  Wręczone zostały również Nagrody Srebrnej Róży i podziękowania za kilkudziesięcioletnią pracę dwóm nauczycielkom odchodzącym na emeryturę. 

 

Pierwsza Dama gratulowała nagrodzonym. – To Wasz sukces indywidualny, na który złożyły się godziny wytężonej pracy, duża doza samozaparcia i pewnie wiele wyrzeczeń. Ale jest to ogromny kapitał, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości – zaznaczyła, dodając, że na sukces uczniów założyła się również praca nauczycieli.


Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że gdyńska „Trójka” słynie z nauczycieli pasjonatów. – Ta fama dotarła również na południe Polski, również do mojego liceum Sobieskiego. To są nauczyciele, którzy swoją pasją potrafią zarazić uczniów, potrafią wzbudzić w nich zdrowe ambicje, zdrowe współzawodnictwo, a przede wszystkim obudzić głód wiedzy i chęć poznawania świata – podkreślała.


Małżonka Prezydenta wyraziła przekonanie, że to jeden z ważnych elementów, które co roku przyciągają kolejnych nowych uczniów, którzy chcą tutaj odbywać edukację, choć mają świadomość, że w gdyńskiej „Trójce” nie jest łatwo i na swój sukces trzeba się mocno napracować. - Ale – zaznaczyła - zdają sobie sprawę, że warto.

 

 

 

 

Prezydent z Małżonką przekazali liceum flagę państwową, a także wpisali się do księgi pamiątkowej szkoły. Parze Prezydenckiej towarzyszył minister Krzysztof Łapiński. 

 

Szkoła została utworzona 1 września 1950 w dzielnicy Gdynia-Grabówek jako Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gdyni i już w 1952 roku dwunastu absolwentów złożyło pierwszy w jej historii egzamin maturalny. W lutym 1961 na I Zajdzie Absolwentów nadano szkole imię: III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdyni, odtąd znana jest także pod nazwą gdyńskiej  „Trójki”.

 

W 1963 r. siedzibę szkoły przeniesiono do obecnego budynku, a jej patronem została Marynarka Wojenna PRL (RP- od 1989 r.), która do dziś aktywnie uczestniczy w życiu szkoły.  Od tego też roku, jako jedno z kilku w Polsce, III LO posiada klasy z wykładowym językiem angielskim, potem przemianowane na klasy dwujęzyczne. W 1993 r., jako jedna z dwóch pierwszych w Polsce, szkoła utworzyła klasę o profilu matury międzynarodowej.

 

Od lat szkoła utrzymuje się w pierwszej piątce najlepszych szkół w Polsce, w tym kilkakrotnie zajmowała I miejsce w różnego rodzaju rankingach. Wyjątkowymi osiągnięciami wszystkich maturzystów krajowych i międzynarodowych z gdyńskiej „Trójki” są uzyskiwane przez nich wyniki podczas rekrutacji na najlepsze polskie oraz zagraniczne uczelnie wyższe.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu