przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 1 września 2018

Para Prezydencka w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

  |   Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Para Prezydencka odwiedziła III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, 25-lecia matury międzynarodowej w Polsce oraz 55-lecia nadania III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marynarki Wojennej RP.  Zobacz także: Wystąpienie Pary Prezydenckiej w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - Mam nadzieję, że ci, którzy wyjadą studiować za granicę i zdobędą tam doświadczenie zawodowe w wielkich firmach, wrócą do naszego kraju po to, żeby Polskę rozwijać, korzystając także z tych wzorców, które zobaczyli poza granicami - powiedział Prezydent.

 

Andrzej Duda nawiązując do 79. rocznicy wybuchu II wojny świtowej mówił też o losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej, którzy brali udział w obronie wybrzeża i wód terytorialnych Rzeczpospolitej przed hitlerowskim najeźdźcą w 1939 roku. Zobacz także: „Nigdy więcej wojny; nigdy więcej rozdarcia” [PL/ENG] - Część z nich zdołała zbiec i walczyli potem w szeregach armii na Zachodzie, do samego końca wierząc w to, że oswobodzą Polskę i że ona będzie wolna. Ocierali potem łzy, kiedy mimo tego, że wojna się skończyła, sojusznicy nie zaprosili ich do defilady zwycięstwa, nie mogli pomaszerować, ciesząc się z innymi, nie uznano ich, a Polskę pozostawiono poza żelazną kurtyną - powiedział Prezydent. 

 

Jak dodał, do Polski po wojnie nie wrócił m.in. dowódca Marynarki gen. Józef Unrug, a jego koledzy, którzy wrócili, zostali zamordowani w procesie komandorów.

 

 

Prezydent zwrócił uwagę na renomę szkoły i wysokie miejsce w rankingach. Wspomniał, że oglądał filmy dotyczące szkoły – jeden oficjalny, zapraszający o nauki w liceum, a drugi o tym, o czym nie mówi się w gdyńskiej „Trojce”.

 

Wskazał, że obydwa filmy go poruszyły, pierwszy dlatego, że uczniowie pięknie przedstawiają w nim szkołę i nauczycieli.  – Te emocje tam wyrażone są emocjami prawdziwymi. Tu, w tej szkole w Gdyni są młodzi ludzie, którzy łakną wiedzy, chcą się sprawdzić, chcą pokazać, że są dobrzy. I są nauczyciele, którzy są nastawieni, żeby im pomóc, wykorzystać ich potencjał - powiedział.

 

- Mówię to z wielką radością, bo to dla mnie oznacza wchodzące, co roku, w życie w wolnej Polsce kadry młodych ludzi, którzy idą na studia w Polsce i na zagraniczne uniwersytety, i tam budują renomę naszego kraju – podkreślał Prezydent. 


Andrzej Duda dodał, że ujął go również drugi – nieoficjalny film, w którym uczniowie dworowali sobie z nauczycieli, naśladując ich. – Poruszyła mnie rzecz niezwykła, a mianowicie ciepło i kultura z jaką to prezentowali  - wskazał.

 

 

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Otrzymali je najlepsi maturzyści matury międzynarodowej 2018, a także najlepsi maturzyści krajowi oraz najlepsi olimpijczycy olimpiad międzynarodowych 2018.  Wręczone zostały również Nagrody Srebrnej Róży i podziękowania za kilkudziesięcioletnią pracę dwóm nauczycielkom odchodzącym na emeryturę. 

 

Pierwsza Dama gratulowała nagrodzonym. – To Wasz sukces indywidualny, na który złożyły się godziny wytężonej pracy, duża doza samozaparcia i pewnie wiele wyrzeczeń. Ale jest to ogromny kapitał, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości – zaznaczyła, dodając, że na sukces uczniów założyła się również praca nauczycieli.


Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że gdyńska „Trójka” słynie z nauczycieli pasjonatów. – Ta fama dotarła również na południe Polski, również do mojego liceum Sobieskiego. To są nauczyciele, którzy swoją pasją potrafią zarazić uczniów, potrafią wzbudzić w nich zdrowe ambicje, zdrowe współzawodnictwo, a przede wszystkim obudzić głód wiedzy i chęć poznawania świata – podkreślała.


Małżonka Prezydenta wyraziła przekonanie, że to jeden z ważnych elementów, które co roku przyciągają kolejnych nowych uczniów, którzy chcą tutaj odbywać edukację, choć mają świadomość, że w gdyńskiej „Trójce” nie jest łatwo i na swój sukces trzeba się mocno napracować. - Ale – zaznaczyła - zdają sobie sprawę, że warto.

 

 

 

 

Prezydent z Małżonką przekazali liceum flagę państwową, a także wpisali się do księgi pamiątkowej szkoły. Parze Prezydenckiej towarzyszył minister Krzysztof Łapiński. 

 

Szkoła została utworzona 1 września 1950 w dzielnicy Gdynia-Grabówek jako Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gdyni i już w 1952 roku dwunastu absolwentów złożyło pierwszy w jej historii egzamin maturalny. W lutym 1961 na I Zajdzie Absolwentów nadano szkole imię: III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdyni, odtąd znana jest także pod nazwą gdyńskiej  „Trójki”.

 

W 1963 r. siedzibę szkoły przeniesiono do obecnego budynku, a jej patronem została Marynarka Wojenna PRL (RP- od 1989 r.), która do dziś aktywnie uczestniczy w życiu szkoły.  Od tego też roku, jako jedno z kilku w Polsce, III LO posiada klasy z wykładowym językiem angielskim, potem przemianowane na klasy dwujęzyczne. W 1993 r., jako jedna z dwóch pierwszych w Polsce, szkoła utworzyła klasę o profilu matury międzynarodowej.

 

Od lat szkoła utrzymuje się w pierwszej piątce najlepszych szkół w Polsce, w tym kilkakrotnie zajmowała I miejsce w różnego rodzaju rankingach. Wyjątkowymi osiągnięciami wszystkich maturzystów krajowych i międzynarodowych z gdyńskiej „Trójki” są uzyskiwane przez nich wyniki podczas rekrutacji na najlepsze polskie oraz zagraniczne uczelnie wyższe.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.