Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 2 września 2018

Prezydent: Chcę dla Polski zrównoważonego rozwoju

  |   Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Prezydent RP Andrzej Duda na Dożynkach Jasnogórskich Życzenia dla Ojca Jerzego Tomzińskiego z okazji jubileuszu setnych urodzin Prezydent RP Andrzej Duda na Jasnej Górze Prezydent RP Andrzej Duda na Jasnej Górze

Prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich, zwracając się do rolników podkreślił, że chce dla Polski zrównoważonego rozwoju, który oznacza, że polska wieś będzie traktowana co najmniej tak samo dobrze jak miasto. - A ponieważ przez lata była traktowana gorzej, w związku z tym dzisiaj wymaga większej troski – mówił Prezydent.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na Dożynkach Jasnogórskich - Chcę Państwa z tego miejsca zapewnić, że Prezydent RP wraz z ministrem rolnictwa mają Państwa sprawy każdego dnia na względzie – zapewnił  Andrzej Duda. 

 

– Jest naszą wielką troską to, żeby polski rolnik mógł pracować spokojnie, jak najlepiej, żeby uzyskiwał jak najlepsze rezultaty i żeby jego rodzina mogła żyć nie tylko godnie, ale przede wszystkim na jak najwyższym poziomie. Żeby na polskiej wsi dostępne były te same dobra kultury, komunikacji, edukacji i innych form rozwoju – zaznaczył.

 

 

Prezydent wskazywał, że na przestrzeni ostatnich lat udział produktów rolnych w polskim eksporcie zwiększył się trzykrotnie i obecnie to jedna trzecia całego polskiego eksportu. Zapewnił jednocześnie, że cały czas trwają zabiegi o to, aby dla polskich rolników otwierać nowe rynki zbytu, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie.

 

Dziękował za kolejny rok ciężkiej pracy na roli. – Chciałem oddać Wam wszystkim głęboki pokłon, Wam, Waszym Rodzinom, Waszym Ojcom, za te 100-lat niepodległości, za Waszą niezłomność w staniu przy polskiej ziemi,  naszej wierze, przy naszej wielkiej tradycji, którą przechowujecie z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki Wam Polska jest wolna, niepodległa i suwerenna – podkreślił Prezydent.

 

 

 

 

W pierwszą niedzielę września tradycyjnie na Jasnej Górze odbywa się święto dziękczynienia Bogu za plony. Rolnicy z całego kraju wraz z delegacjami pocztów sztandarowych i wieńców żniwnych, uczestniczą w Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie.


Tegoroczne Dożynki Jasnogórskie są także dziękczynieniem do Matki Bożej Miłosierdzia za 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

 

Zobacz także: Życzenia dla Ojca Jerzego Tomzińskiego z okazji jubileuszu setnych urodzin Święto rolników w Częstochowie to nie tylko uroczystości na Jasnej Górze. Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza, która będzie miała miejsce w Alejach Najświętszej Maryj Panny - centralnej arterii miasta. W ostatnich latach do Częstochowy przyjeżdżało od 300 do 350 wystawców z całego kraju. Krajową wystawę zwiedza corocznie ok. 100 tys. osób.

 

Historia Dożynek Jasnogórskich zaczęła się przed 36 laty, kiedy to w 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych do Częstochowy przybyło 300 tysięcy osób. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze w pierwszą niedzielę września.

(KG)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu