Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 września 2018

Para Prezydencka odsłoniła pomnik Jana III Sobieskiego

  |   Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Uroczystość odsłonięcia postumentu króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu II LO w Krakowie Para Prezydencka wręczyła szablę najlepszemu absolwentowi II LO w roku 2017/2018. Para Prezydencka wręczyła szablę najlepszemu absolwentowi II LO w roku 2017/2018. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka na obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

– Odsłonięty dziś pomnik będzie przypominał, że „Dwójka” to szkoła zwycięstwa – mówił Prezydent Andrzej Duda w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, które obchodzi w tym roku 135-lecie istnienia. Na dziedzińcu szkoły Para Prezydencka dokonała ceremonii odsłonięcia postumentu patrona tej placówki.


– Jesteśmy wzruszeni, że możemy być z Państwem dzisiaj w tym miejscu – mówił Prezydent. Przypomniał, że „Dwójka” to szkoła, do której sam uczęszczał jako uczeń, i w której nauczycielką była później Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Przywołując postać patrona szkoły, Andrzej Duda podkreślał, że nie byłoby dzisiejszego spotkania, gdyby nie wiktoria wiedeńska – jedna z największych polskich zwycięskich bitew w historii. Dodał, że była to jedna z dwóch, obok  bitwy warszawskiej, batalii, które miały szczególny wpływ na historię Europy i całego ówczesnego świata.

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystych obchodów 135-lecia III Gimnazjum/II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Wyraził także nadzieję, że pomnik, którego miniaturę stanowi odsłonięty dziś monument, stanie w Wiedniu na Kahlenbergu.

 

– Mam nadzieję, że pomnik króla Jana III Sobieskiego – ostatniego z największych polskich władców – stanie ostatecznie w Wiedniu – podkreślał.

 

 

– Krakowskie liceum zawsze utrzymywało wysoki poziom – zauważył z satysfakcją Andrzej Duda i podziękował nauczycielom szkoły za to, że wykonują „wspaniałą pracę” nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale też dla całej Polski:


– Na tym dziedzińcu zgromadzonych jest teraz wiele znamienitych osób, które kształtują dzisiaj polską przedsiębiorczość, polskie życie społeczne i polityczne – powiedział Prezydent i pogratulował wielu wybitnych absolwentów.


Na koniec Andrzej Duda podkreślał, że odsłonięty dziś pomnik będzie przypominał, że „Dwójka” to szkoła zwycięstwa. – Niech taką pozostanie – życzył sobie, pracownikom i uczniom szkoły.

 

 

Po oficjalnych wystąpieniach Para Prezydencka w asyście wojskowej złożyła przed pomnikiem wiązankę. Odbył się także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.


W uroczystościach Parze Prezydenckiej towarzyszył Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.


Grupa rzeźbiarska autorstwa prof. Czesława Dźwigaja przedstawia króla Jana III z podniesioną buławą, prowadzącego husarię do rozstrzygającego ataku. Pomnik, stanowiący pomniejszoną kopię 4-tonowej rzeźby, która miała być odsłonięta na Kahlenbergu, jest upamiętnieniem Wiktorii Wiedeńskiej w 335. rocznicę oraz uczczeniem 135-lecia istnienia szkoły. (AW)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu