Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 sierpnia 2015

Hołd dla lotników bombowca Halifax JP-276 A

  |   Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu Hołd dla lotników poległych niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę na parafialnym cmentarzu w Dąbrowie Tarnowskiej kwiaty przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A. Samolot brał udział w akcji zrzutowej podczas Powstania Warszawskiego.

 

Czterosilnikowa maszyna Halifax JP-276 A dowodzona przez kanadyjskiego lotnika kapitana A.R. Blynna brała udział w akcji zrzutowej podczas Powstania Warszawskiego. Samolot leciał z włoskiego Brindisi do punktu zrzutowego w Skierniewicach. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku maszyna została zestrzelona przez niemiecki myśliwiec i rozbiła się w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej. Zginęła w nim cała siedmioosobowa załoga (pięciu Kanadyjczyków, Brytyjczyk i Irlandczyk). Tuż po katastrofie rozrzucone na miejscu szczątki załogi pochowano potajemnie w Dąbrowie Tarnowskiej, zaś po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

 

Zestrzelony samolot wbił się kilka metrów w głąb ziemi i tak przeleżał ponad 60 lat. Szczątki samolotu zostały odnalezione w 2006 roku i zakonserwowane przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracownicy Muzeum zorganizowali ekspedycję archeologiczną na miejsce katastrofy; w efekcie wydobyli m.in. fragmenty maszyny, szczątki siedmiu członków załogi bombowca, a także ich przedmioty osobiste. W październiku 2007 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie podczas ceremonii wojskowej z udziałem rodzin pochowano odnalezione szczątki członków załogi Halifax. (PAP)

Poleć znajomemu