Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 września 2018

„Solidarność była, jest i pozostanie dla nas, Polaków, naczelną wartością”

  |   Prezydent Andrzej Duda i Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent Andrzej Duda i Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy Wpis do księgi pamiątkowej – Złotej Księgi Gości Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Wspólne zdjęcie z uczestnikami Rady Konferencji Episkopatów Wspólne zdjęcie z uczestnikami Rady Konferencji Episkopatów Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy Prezydent RP wziął udział w zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy

– Chcę z całą mocą podkreślić, że solidarność była, jest i pozostanie dla nas, Polaków, naczelną wartością zarówno w wewnętrznych stosunkach społecznych, jak i w relacjach z innymi narodami i państwami. Bo solidarność to fundament wolnej Polski – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas zebrania Rady Konferencji Episkopatów Europy. Prezydentowi towarzyszył minister Błażej Spychalski.


Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy Zgromadzenie plenarne przewodniczących Konferencji Episkopatów z państw europejskich odbywa się w tym roku w Poznaniu. Główne tematy spotkania to solidarność i wolontariat – hasła nawiązujące między innymi do polskiego Ruchu „Solidarność”, który przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie.


Prezydent, podkreślając znaczenie pojęcia „solidarności” dla powojennych losów Polski i wielu innych krajów, zaznaczał, że było to również jedno z głównych haseł nauczania społecznego papieża Jana Pawła II.

 

 

 

– Wskazania św. Jana Pawła II, by kształtować rzeczywistość społeczną i gospodarczą, która jest sprawiedliwa i służy dobru człowieka, łącząc wolność z międzyludzką solidarnością – wolny rynek z solidaryzmem społecznym – stanowią dziś podstawę ustroju ekonomicznego i socjalnego niepodległej Polski – podkreślał Prezydent.


Andrzej Duda zauważył przy tym, że współcześnie dla Polaków chrześcijańskie korzenie i całe dziedzictwo wieków nie są przeszkodą w staraniach o dobrobyt i pomyślność. – Przeciwnie: stanowią źródło narodowej tożsamości i niewyczerpaną inspirację do tworzenia nowej, wolnej Polski – zaznaczył.


Prezydent zauważył również, że obecne spotkanie odbywa się w czasie, kiedy Polacy, świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości i dodał, że w dziejach narodu polskiego Kościół zawsze odgrywał istotną rolę, zwłaszcza w czasach niewoli, zaborów i okupacji.


– Polscy bojownicy sprawy narodowej w świątyniach, klasztorach i plebaniach zawsze znajdowali oparcie, a niekiedy schronienie przed prześladowcami. Duchowni zaś aktywnie włączali się w działania konspiracyjne i powstańcze, sprawując posługę kapelanów, umacniając wiarę i morale żołnierzy – wymieniał Prezydent, przywołując wydarzenia historyczne.

 

 

Andrzej Duda zauważył, że to właśnie wspólna walka o wolność i praca dla Rzeczypospolitej ukształtowały relacje wzajemnego przywiązania i solidarności między polskim narodem i Kościołem.

 

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gospodarzem tegorocznego spotkania jest arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).


Obecni na spotkaniu są także m.in.: kardynał Angelo Bagnasco, Metropolita Genui i przewodniczący CCEE, kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE, a także abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.


Obrady trwają w dniach 13-16 września w Poznaniu. Zgromadzenie Plenarne zakończy się w niedzielę mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

(AW)

 

Poleć znajomemu