Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 września 2018

„Polska to miejsce dyskusji o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa”

  |   Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Spotkanie z abp. Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Spotkanie z abp. Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Prezydent na Zjeździe Gnieźnieńskim. Spotkanie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich Spotkanie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich Spotkanie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich Spotkanie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich Spotkanie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich Spotkanie z wolontariuszami Spotkanie z wolontariuszami Spotkanie z wolontariuszami Spotkanie z wolontariuszami

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w XI Zjeździe Gnieźnieńskim pt. „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.  W spotkaniu, które odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, uczestniczył m.in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.


Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego – Polska, a w niej Gniezno, to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa – mówił Prezydent. 


Andrzej Duda, przywołując historię pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w marcu 1000 r., gdy do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem, cesarz Otton III, mówił, że nie bez powodu pamięć o tym wydarzeniu przetrwała aż do dziś.


– Historyczne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III stanowiło krótki epizod w naszych dziejach ojczystych. Przyjaźń władców Polski i Niemiec nie przetrwała po śmierci cesarza, jednak przez wieki, aż do naszych czasów, przetrwała pamięć o tym wydarzeniu i powszechnie uznajemy je za symbol najdoskonalszego modelu relacji między państwami Europy – relacji opartych na poczuciu wspólnoty, na wzajemnym szacunku, poczuciu równości i solidarności – mówił Andrzej Duda.


– Jestem głęboko przekonany, że do budowania życzliwych, partnerskich relacji w polityce międzynarodowej należy dążyć zawsze, nawet wtedy, a może przede wszystkim, gdy jest to trudne – dodał.

 

Prezydent zauważył, że o sile Zjazdów Gnieźnieńskich stanowią nie tylko wybitni prelegenci, ale wszyscy uczestnicy tych spotkań. Podziękował tym, którzy przyczyniali się na przestrzeni lat do organizacji Zjazdów, oraz ich uczestnikom.


– Dziękuję, że poprzez udział w tym dziele, wspólnie umacniają Państwo ducha europejskiej przyjaźni i braterstwa; ducha Zjazdu tamtego, pierwszego, obecnego i mam nadzieję wszystkich następnych – mówił Prezydent i dodał, że Polska i Gniezno to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa.

 


 

Podkreślając, że tegoroczny Zjazd odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent przywołał zasługi Ojców Niepodległości.


– Przywołuję to świadectwo roztropności, poskramiania emocji politycznych, panowania nad nimi przez patriotyczny rozum po to, by w tym miejscu podkreślić, że Ojcowie Niepodległości dają przykład również nam, współczesnym Polakom, przykład wierności idei, która przyświeca Zjazdom Gnieźnieńskim – mówił Andrzej Duda i zauważył, że współcześnie, spory i podziały często przysłaniają „to, co znacznie większe i znacznie ważniejsze”.


– Doświadczenie bycia i działania razem było wielokrotnie naszym, Polaków, udziałem także w dziejach najnowszych – dodał.


Prezydent ze smutkiem odniósł się także do środowego ataku na synagogę w Gdańsku. W środę mężczyzna rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur.

 

– Ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas, w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna, w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych – mówił Andrzej Duda. – To akt barbarzyństwa, który musimy potępić – podkreślił.

 

Po wystąpieniu Prezydent przekazał Komitetowi Organizacyjnemu Zjazdu Gnieźnieńskiego flagę Polski. Następnie wysłuchał w ramach sesji plenarnej pt. „Źródła nadziei dla Europy” wystąpienia ks. abpa Ludwiga Schicka – metropolity Bambergu, współprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Kontaktowej Biskupów.


Po części oficjalnej Andrzej Duda spotkał się z biskupami z różnych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz z wolontariuszami.

 

 


Wydarzenie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski i kapelan Prezydenta ks. Zbigniew Kras.


I Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w marcu 1000 r., kiedy do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem, cesarz Otton III.  Wydarzenie to było  przełomowe nie tylko dla rodzącego się w Polsce chrześcijaństwa, ale i dla całego państwa - gnieźnieńskie spotkanie oznaczało bowiem włączenie Polski do grona państw ówczesnej Europy. Spotkanie interpretowano jako początek polskiej suwerenności.


Tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich – jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej w skali europejskiej – podjął metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Z jego inicjatywy, 3 czerwca 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński, towarzyszący pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny.


Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie stanowią okazję do spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez trwające trzy dni dyskusje, warsztaty, modlitwę oraz wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, ojczyzn i Europy.


W nawiązaniu do gnieźnieńskiej tradycji św. Wojciecha, patrona niepodzielonego jeszcze Kościoła, zjazdy mają charakter ekumeniczny, a także międzyreligijny.

(AW)

 

Poleć znajomemu