Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 października 2018

Prezydent w Oświęcimiu: Budujemy wolną Polskę i wolne sądy

  |   Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z mieszkańcami Oświęcimia Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej w Oświęcimiu Prezydent otrzymał statuetkę „Ducha Powiatu”, przygotowaną przez podopiecznych fundacji br. Alberta Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej w Oświęcimiu Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej w Oświęcimiu

Na naszej wielkiej historii budujemy wolną Polskę i wolne sądy, w których ludzie są sprawiedliwie i uczciwie traktowani, w których sędzia jest sługą społeczeństwa, a nie oczekuje, że społeczeństwo będzie mu służyło – powiedział  w czwartek Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Oświęcimia wspomniał o dzisiejszej uroczystości wręczenia rodzinom ofiar totalitaryzmu komunistycznego not identyfikujących ich bliskich, żeby – jak powiedział  – mogli zostać godnie pochowani, żeby Polska mogła odzyskać godność.  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w Oświęcimiu

 

– To właśnie na tej wielkiej historii budujemy dzisiaj wolną Polskę i wolne sądy – to znaczy sprawiedliwe, a nie takie, w których ludzie są ciemiężeni, a nie takie, w których siedzą aroganccy ludzie, którzy lekceważą innych, a nie takie, w których nie ma etycznych zachowań, a nie takie, w których jest korupcja i bezczelność. To są wolne sądy. Wolne sądy dla wolnych ludzi, w których ci ludzie są sprawiedliwie i uczciwie traktowani, i w których sędzia jest sługą społeczeństwa, a nie oczekuje, że społeczeństwo będzie mu służyło – podkreślił Andrzej Duda.

 

 

Prezydent zaznaczył, że Polska suwerenna to taka, w której nikt nie będzie niczego z zewnątrz narzucał, która sama będzie sobą rządziła w demokratyczny sposób. – Taką Polskę Państwu obiecaliśmy i o taką Polskę będziemy się dla Państwa starali do samego końca, bo sami chcemy właśnie w takiej Polsce żyć – w której demokracja będzie prawdziwa, będzie spełniana wola narodu w każdym calu, i że każdy, kto sprawuje w Polsce władzę, będzie odpowiedzialny - nieważne, czy sprawuje władzę wykonawczą, ustawodawczą, czy sądowniczą - mówił Andrzej Duda.

 

– Wierzę, że Polska będzie właśnie taka, jakiej Żołnierze Niezłomni oczekiwali, o jaką walczyli, a walczyli właśnie o taką – o wolną, swobodną, niepodległą, sprawiedliwą i uczciwą – akcentował.

 

 

Zobacz także: „Nie ma Polska większego dobra niż polskie Matki” Prezydent zauważył też, że na spotkanie z nim przyszło małżeństwo państwa Nelców, którzy mają 16 dzieci. I jak zaznaczył, są bohaterami polskiego rodzicielstwa, ale też mogą skorzystać z działań prorodzinnych wprowadzonych przez władze, takich jak m.in. program 500 plus. – Ten program zmienił życie wielu polskich rodzin – oceniał, wskazując na bardzo dobre trzy lata „dobrej zmiany”.

 

W lutym Grażyna Nelec została odznaczona przez Andrzeja Dudę za zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinie wielodzietnej.

 

Prezydent podczas swojej wizyty w Oświęcimiu spotkał się także z samorządowcami. Starosta Zbigniew Starzec wręczył mu statuetkę „Ducha Powiatu”, którą przygotowały dzieci, podopieczne fundacji br. Alberta z warsztatów terapii zajęciowej. Statuetka ma kształt granic powiatu i jest w biało-czerwonych barwach. Nagroda jest wręczana od 2017 r. zasłużonym dla samorządu.

 

Podczas wizyty w Oświęcimiu Andrzejowi Dudzie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski. 

 

 

 

Zobacz także: Przywódcy Polski i Izraela na Marszu Żywych [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Izraela przed Marszem Żywych 12 kwietnia 2018 r. Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Rivlin stanęli na czele Marszu Żywych. Przed Marszem Prezydenci spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na rozmowach dwustronnych.

 

Oświęcim to główny ośrodek subregionu Małopolski Zachodniej, położony w zachodniej części województwa małopolskiego.  Należy do jednych z najstarszych polskich grodów kasztelańskich.  Około roku 1272 Oświęcim otrzymał prawa miejskie - potwierdzone przez Mieszka I księcia cieszyńskiego 3 września 1291 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia współcześnie co roku we wrześniu odbywa się w Oświęcimiu hucznie celebrowane Święto Miasta.

 

Potencjał turystyczny Oświęcimia związany jest zarówno z bogatą ponad 800-letnią historią miasta, jak i funkcjonowaniem w jego obrębie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Co roku przybywa do Oświęcimia ponad 2 mln turystów i pielgrzymów.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu