Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 października 2018

Kraków. Para Prezydencka na koncercie „Ojcze Święty – Dziękujemy!”

  |   Para Prezydencka w Krakowie na w obchodach jubileuszu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Mapping na frontonie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich Trójwymiarowa projekcja multimedialna na frontonie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich Para Prezydencka w Krakowie na w obchodach jubileuszu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Para Prezydencka na koncercie „Ojcze Święty – Dziękujemy!” Para Prezydencka na koncercie „Ojcze Święty – Dziękujemy!” Koncert „Ojcze Święty – Dziękujemy!” na Rynku Głównym w Krakowie Koncert „Ojcze Święty – Dziękujemy!” na Rynku Głównym w Krakowie Koncert „Ojcze Święty – Dziękujemy!” na Rynku Głównym w Krakowie Para Prezydencka na koncercie „Ojcze Święty – Dziękujemy!”

W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka wzięła udział w uroczystościach zaplanowanych z tej okazji w Krakowie. Jubileusz uczczono m.in. koncertem  „Ojcze Święty – Dziękujemy!”. Odsłonięto także mozaikę na słynnym „oknie papieskim”.

 

 

W dziękczynnym koncercie na Rynku Głównym w Krakowie wystąpili Natalia Niemen, Olga Szomańska, Zakopower, TGD i inni polscy artyści. Widowisko poprowadzili dziennikarze: Magdalena Wolińska-Riedi i Krzysztof Ziemiec.

 

 

Wcześniej Prezydent i Pierwsza Dama obejrzeli projekcję multimedialną upamiętniają wydarzenia z 1978 roku. Wyświetlony mapping prezentował fragmenty nagrań papieskich w nowoczesnej technologii multimedialnej. Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie mozaiki na „oknie papieskim” przy Franciszkańskiej 3. Nowy wizerunek papieża został wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania.

 

Pod oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 gromadziły się tłumy podczas papieskich pielgrzymek do Polski. Zwyczaj ten pojawił się w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 r. – Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz? Co się ze mną stało – żartował Jan Paweł II, gdy do późnych godzin nocnych stał wtedy w oknie, śpiewając i rozmawiając z młodzieżą. – W tym Rzymie nie tak łatwo być tym papieżem, ale w Krakowie to by się już całkiem nie dało. No, bo by człowiek wciąż musiał stać w oknie...

 

W dniu śmierci Jana Pawła II przed ul. Franciszkańską 3 zapłonęły tysiące zniczy; w rocznice związane z polskim papieżem wierni spotykają się tu na wspólnej modlitwie do dziś. 

 

Zobacz także: Uroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża   We wtorek rano w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie Para Prezydencka uczestniczyła we mszy świętej celebrowanej przez polskich księży pod przewodnictwem kardynała Zenona Grocholewskiego. Po nabożeństwie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. 

 


Zobacz także: „My, Polacy, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II szczególnie wiele” 40 lat temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II. „Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej” - powiedział polski papież, gdy pojawił się  na balkonie bazyliki Świętego Piotra tuż po wyborze na Stolicę Piotrową. 

Lokalizacja

Poleć znajomemu