Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 września 2015

"Ludzie muszą móc się wypowiedzieć, inaczej tracą wiarę w demokrację"

  |   Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Prezydent w siedzibie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Zwiedzanie mleczarni w Gostyniu Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Spotkanie z mieszkańcami Gostynia Wizyta prezydenta w Wielkopolsce

Na spotkaniu z mieszkańcami Gostynia prezydent Andrzej Duda mówił, że to, czego brakuje także Wielkopolsce, to zrównoważony rozwój. Jak wskazywał, w tym mieście jest to kwestia budowy obwodnicy, by droga krajowa nr 12 nie biegła przez centrum.

 

- Niestety nie ma jej w planach, które przyjął rząd na najbliższe lata, ale ja wierzę, że można to zmienić. Bo zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych kwestii. A miasta muszą oddychać spokojnie, tak żeby i kierowcy byli bezpieczni, i mieszkańcy mieli spokój. To jest właśnie istota zrównoważonego rozwoju – podkreślał. Odniósł się także do kontrowersyjnych planów budowy kopalni węgla brunatnego zaznaczając, że inwestycje tego typu zawsze powinny być konsultowane z mieszkańcami. - Nie wolno realizować rozwoju kraju wbrew ludziom. Tak jak politycy nie powinni wbrew ludziom działać – mówił Andrzej Duda.

 

- Może być tak, że ludzie chcą kopalni, że chcą wielkiej inwestycji, bo ziemia jest słaba, bo to są duże wpływy do budżetu samorządów lokalnych. Ale tutaj są dobre ziemie, a z budową kopalni, jak słyszę, wiąże się duże zagrożenie. I w związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że Państwa głos w tej sprawie powinien mieć decydujące znaczenie – zapewnił.

 

Prezydent apelował do rządzących, by słuchali głosu lokalnych społeczności wyrażanego także poprzez referenda. - Mówiliśmy wiele o referendach w tej kampanii. Chciałem, żeby zostało przeprowadzone referendum w ważnych sprawach, rządząca koalicja się na to nie zgodziła. Ich sprawa, ich decyzja. Ale apeluję, żeby nie robić takich złych kroków na poziomie lokalnym i regionalnym, bo ludzie mają prawo wyrazić swój głos – mówił prezydent dodając, że w przeciwnym razie traci się wiarę w demokrację. – Ludzie tracą wiarę w to, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, a to powoduje degradację wspólnoty. Budowanie wspólnoty, poczucia więzi, także poczucia odpowiedzialności za wszystko, co nas otacza, jest jednym z najważniejszych elementów tego, co nazywam zmianą na lepsze w państwie polskim – mówił prezydent.

 

 

 

- Apeluję do wszystkich, którzy są ludźmi władzy, żeby głos społeczeństwa szanować. I zaręczam Państwu, że ja tego głosu będę w trakcie mojej prezydentury bronił. Bo ludzie mają prawo się wypowiedzieć jeżeli chcą, jeżeli sami realizują demokratyczne procedury – zapewnił.

 

Odnosząc się do złożonego w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, prezydent wyraził nadzieję, że zajmie się nim jeszcze obecny Sejm. - Oczywiście słyszę głosy sprzeciwu, ale zdaję sobie sprawę, że będę krytykowany za wszystko, co chcę zrobić – stwierdził.

 

- Dla mnie nie jest to kwestia polityki, jakiejś politycznej rozgrywki, ale realizacji umowy. Bo o tym słyszałem na każdym spotkaniu ze zwykłymi ludźmi i wobec nich się zobowiązałem, nie wobec polityków – mówił dodając, że także ludzie, którzy na spotkaniach przyznają, że na niego nie głosowali, życzą mu, żeby zrealizował podjęte zobowiązania.

 

Prezydent wspominał też wizytę w gostyńskiej mleczarni, która – jak podkreślał – działa od 126 lat. Wyraził nadzieję, że przez następne lata nadal będzie mogła się rozwijać z pożytkiem dla Gostynia i dla całej Rzeczypospolitej.

 

Relacjonując wcześniejszą wizytę w Poznaniu, Andrzej Duda mówił, że nowo otwarta siedziba Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego jest na światowym poziomie. - To bardzo dobrze, że w jednej z najważniejszych dziedzin, tak szybko się dziś rozwijającej, my Polscy jesteśmy na czasie. Jedna z głównych w Polsce placówek naukowo-badawczych, rozwojowych, które się tym zajmują, znajduje się tutaj, w Wielkopolsce – podkreślał. Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO), które zwiedził prezydent jest nową siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego PCSS.

 

Przypomniał, że Wielkopolska to piękna ziemia związana z naszą tradycją i mądrością, także mądrością walki o Polskę w trudnych czasach zaborów. Jak mówił, Wielkopolanie umieli nie tylko działać rozsądnie i długofalowo, m.in. poprzez pracę organiczną, ale też stanąć do walki i wygrywać, jak miało to miejsce w przypadku Powstania Wielkopolskiego.

 

- Państwo jesteście tą częścią naszego narodu, która jest niezwykle przedsiębiorcza, która ma sobie specyficzną dyscyplinę, wielkopolską, poznańską. Chciałbym, żebyście ją wykorzystywali z pożytkiem dla Rzeczypospolitej – mówił prezydent. - Wierzę w to, że jesteśmy w stanie przywrócić Polskę na drogę dynamicznego rozwoju – dodał.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu