Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 października 2018

Prezydent: „Solidarność” wielkim symbolem stulecia

  |   Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”

– Chciałbym, żeby „Solidarność” zawsze stała na straży praw ludzi pracy, na straży polskiej niepodległości, suwerenności, ale także wszystkich wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej – mówił Prezydent RP Andrzej Duda w Częstochowie na inauguracyjnym posiedzeniu XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.  

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na posiedzeniu XXIX Sesji Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Wspominając o 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Prezydent wymieniał symbole stulecia: Legiony Piłsudskiego, Żołnierzy Niezłomnych, a także wybór kard. Karola Wojtyły na papieża.  – Ten moment był przełomowy dla historii Polski, Europy, ale i świata. Nie mam wątpliwości, że ten moment był też przełomowy dla solidarności, pojmowanej tak, jak papież o niej mówił: „Solidarność to jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu” – wskazywał Andrzej Duda. 


Prezydent podkreślał, że wielkim symbolem stulecia jest „Solidarność” – „Solidarność”, która wyprowadziła Polskę zza żelaznej kurtyny, a następnie doprowadziła do jej zawalenia się. „Solidarność”, która wyzwoliła Europę Środkową spod komunistycznego zniewolenia, zdarła czerwoną zasłonę, która przykrywała nas – dusząc przez prawie 50 lat – mówił.

 

Zaznaczył, że to „Solidarność” pokojowo, spokojnie domagając się przestrzegania praw ludzi pracy, przestrzegania praw człowieka i dostrzegania elementarnych wartości, doprowadziła do wolnej Polski.


– Dzięki tym wielkim symbolom, wydarzeniom, dzięki ludziom, którzy wówczas stali za Polską wolną, suwerenną, niepodległą, dzisiaj patrzymy na te 100 lat z kraju wolnego, niepodległego, rozwijającego się – ocenił.

 

Zaznaczał, że „Solidarność” odniosła zwycięstwo bezapelacyjne, absolutnie historyczne, które zawsze będzie zapisane na jej konto – wielkie zwycięstwo przemiany 1989 roku.

 

 

 

 

 

Dziękował, że „Solidarność” jako ruch robotniczy, jako ruch ludzi pracy, nadal kontroluje, czy polskie państwo i władza funkcjonują w sposób właściwy. Andrzej Duda wyraził też zadowolenie, że „Solidarność” uczestniczy w polityce – tej związanej z prawami pracowniczymi, warunkami pracy, warunkami socjalnymi, a także z dbałością o tych, którzy są najsłabsi.

 

Wspomniał również o wystąpieniu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na zjeździe „Solidarności” w 2008 roku. Andrzej Duda przypomniał, że prof. Lecha Kaczyński mówił, że zawsze czuje się dobrze wśród ludzi „Solidarności”. – Wielki człowiek „Solidarności”, który tak doskonale rozumiał, co ta „Solidarność” znaczy, patrząc także przez pryzmat podstawowych zasad prawa pracy, z którego był fenomenalnym specjalistą, ale przede wszystkim powiedział wtedy, że jedna jest „Solidarność, tak jak jedna jest Polska. To było chyba najważniejsze zdanie z jego wystąpienia – wskazał.

 

Na zakończenie wystąpienia Prezydent przekazał na ręce Przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy flagę Polski. – Niech zawsze łopocze nad „Solidarnością” – powiedział.

 

Prezydentowi towarzyszył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 


Zjazd delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność”. Tworzą go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów. Delegaci wybierani są według klucza wyborczego uchwalanego przez Komisję Krajową. W skład KZD wchodzą też przewodniczący: zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Obecnie KZD liczy 325 delegatów.

 

Zobacz także: Udział Prezydenta RP w zjeździe „Solidarności” I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” rozpoczął się 5 września 1981 r. w gdańskiej hali „Olivia”. Uczestniczyło w nim 898 delegatów z 37 regionów. Ponadto zaproszonych zostało ponad 720 gości, 18 delegacji z krajów zachodnich reprezentujących 21 central związkowych, 275 zagranicznych dziennikarzy oraz 221 dziennikarzy krajowych i 198 związkowych.


Gościem obrad 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbył się w dniach 24-25 listopada 2016 roku w Płocku, był Prezydent Andrzej Duda.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu