Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 29 października 2018

W Kolbuszowej świętowano obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

  |   Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent w Kolbuszowej z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Kolbuszowej Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków Obiad u rodziny Państwa Anny i Przemysława Grzebyków

– Warto Polskę umacniać i budować ją swoim codziennym życiem i pracą. Bo przecież o to chodzi w uroczystościach z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rzecz nie tylko w tym, by mówić o historii. Rzecz polega na tym, by z historii wyprowadzać wnioski na przyszłość i pokazywać właściwe wzorce: to, co ważne i to, co chcemy osiągać w przyszłości – podkreślił Prezydent Andrzej Duda w Kolbuszowej, gdzie wziął udział w powiatowych obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Dziewięciotysięczna Kolbuszowa na Podkarpaciu to jedno z setek polskich miast, które – w odpowiedzi na prezydencki apel – zorganizowało lokalne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy. 

 

Podczas uroczystości Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę oraz złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy i Bohaterów Walczących i Poległych Za Wolność, Niepodległość i Suwerenność Ojczyzny. Wbił też – podobnie jak pozostali goście – pamiątkowy gwóźdź pod Tarczą Niepodległości. 

 

 

Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że Kolbuszowa wyjątkowo długo, bo aż 146 lat czekała na wolną Polskę – została zajęta przez austriackiego zaborcę już w 1772 r. Dodał, że kolbuszowianie walczyli we wszystkich powstaniach na tych ziemiach i w nich ginęli. – To jest Wasza wielka historia – dodał.

 

Zobacz także: Prezydent: Z historii trzeba wyprowadzać wnioski na przyszłość Ale, jak zaznaczył Andrzej Duda, o niepodległość nie tylko tu walczono, ale uzyskano ją także poprzez pracę organiczną. – W okresie zaborów nie tylko karabinem dbano tu, by zachować tożsamość, zachować polskość. Myślę chociażby o wspaniałej postaci tutejszego proboszcza ks. Ludwika Ruczki, którego nazywają często ojcem sybiraków, dlatego, że po powstaniu styczniowym uratował wielu młodych ludzi – przypomniał Prezydent.

 

Prezydent wymienił też innych bohaterów wywodzących się z tych ziem m.in. Jana Bytnara, ps. Rudy, którego Aleksander Kamiński opisał w powieści „Kamienie na szaniec” oraz Józefa Batorego, żołnierza wyklętego, straconego w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1951 r. 

 

 

 

 

Andrzej Duda podziękował też mieszkańcom za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach samorządowych (w woj. podkarpackim wyniosła ona 53,24 proc.). – Dziękuję, że bierzecie sprawy w swoje ręce. To ważne, byście w sposób odpowiedzialny wybierali swoich włodarzy i pokazywali taki przykład młodym, że rodzice idą do wyborów i głosują i w ten sposób decydują o sprawach lokalnych i regionalnych – dodał Andrzej Duda. 

 

Obchodom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Po spotkaniu z mieszkańcami Prezydent został zaproszony na obiad do domu Państwa Grzebyków w Lubeni. Państwo Anna i Grzegorz mają piątkę dzieci w wieku od sześciu miesięcy do piętnastu lat.

 

 

 

 

Następnie Prezydent udał się z wizytą do kolejnego miasta w woj. podkarpackim – w Strzyżowie złożył wieniec przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim oraz spotkał się z mieszkańcami.

Lokalizacja

Poleć znajomemu