Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 29 października 2018

„Chciałbym, abyście nas wspierali w dziele budowania lepszej Polski”

  |   Strzyżów. Uroczystość złożenia wieńca przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Strzyżowa Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa Spotkanie z mieszkańcami Strzyżowa

– Patrzę na to stulecie jako na pewien fundament, z którego odbijamy się w następne dziesięciolecia i stulecia wolnej Polski – powiedział Prezydent Andrzej Duda w Strzyżowie.

 

Prezydent, który spotkał się w poniedziałek po południu z mieszkańcami Strzyżowa podkreślił, że miejsce to ma tradycje powstańcze; stąd – jak zauważył – kwestia niepodległości była tu zawsze ważna. Zaznaczył, że tradycje te i wartości były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zobacz także: W Kolbuszowej świętowano obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

– Za to wam dziękuję i za to, że tak wychowujecie następne pokolenia –  tak ważne czy wręcz najważniejsze dla Polski. Mam nadzieję, że Polska będzie trwała wolna, niepodległa, suwerenna przez kolejne stulecia. Kiedy patrzę na te dzieci tu w Strzyżowie, mogę powiedzieć, że jestem tego pewien, że tak będzie, bo jestem przekonany, że dobrze wychowane młode pokolenie, będzie umiało Polskę utrzymać – powiedział Prezydent.

 

 

– I o jednym marzę – byśmy zdołali stworzyć dla nich takie warunki, by kontynuacja tego dzieła była łatwa – budowania silnej ojczyzny, opartej na zdrowej gospodarce, opartej na zdrowych zasadach, sprawiedliwej, w której ludzie są równo i dobrze traktowani, w której za ciężką pracę jest dobra płaca, która pozwala godnie utrzymać rodzinę – to jest najważniejsze. By ludzie mieli poczucie, że w Polsce można żyć godnie i wygodnie. Bo to też jest bardzo ważne – by się wygodnie żyło, by można było konsumować owoce swoje pracy i swojego trudu, by nie trzeba było wyjeżdżać za granicę – dodał Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas spotkania z mieszkańcami Strzyżowa Wyraził też nadzieję, że uda się sprawić, iż ci Polacy, którzy już wyjechali, wrócą do kraju. – Będę nadal czynił wszystko, aby polskie państwo było jak najbardziej przygotowane na ich powrót, by mogli tu wrócić spokojnie i nie musieli się martwić, czy państwo podoła temu, że chcą do niego wrócić, wierzę w to, że uda nam się takie państwo powoli, mozolnie zbudować. To jest długi proces, ale ja w ten sposób patrzę na tę wielką rocznicę – zadeklarował.

 

 

 

– Chciałbym, byście nas w tym dziele budowania lepszej Polski wspierali. Doskonale wiecie, że ona potrzebuje jeszcze wielu zmian w wielu obszarach, w jednych udaje się te dobre zmiany wprowadzić szybciej, w innych wolniej, ale jestem przekonany, że działając spokojnie i rozważnie naprawimy to, co złe i co naprawy wymaga (…) i ja tak patrzę na to stulcie jako na pewien fundament, z którego odbijamy się w następne dziesięciolecia i stulecia wolnej Polski, to jest nasze wielkie zadanie – oświadczył Prezydent. 

 

 

Prezydent Andrzej Duda podziękował w poniedziałek Polakom za udział w wyborach samorządowych - liczniejszy, niż bywało dotąd. To dobrze o nas świadczy i dobrze także świadczy o Polsce, że postawy obywatelskie w naszym kraju rozwijają się w pozytywnym kierunku – mówił Andrzej Duda. Dziękował też wszystkim tym, którzy wystartowali w wyborach samorządowych.  Apelował też do samorządowców, by „każdego dnia rządzili mądrze, dobrze i uczciwie, mając na względzie pożytek współmieszkańców i Rzeczypospolitej”.

 

Prezydent wpisał się też do kroniki powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250-lecia konfederacji barskiej.

 

Wizytę w Strzyżowie Prezydent rozpoczął od złożenia wieńca przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim.

 

 

Pomnik został wybudowany i odsłonięty w 1995 roku. W pomniku umieszczona została ziemia z obozu NKWD w Borowiczach, którą osobiście przywiózł w 1993 roku żołnierz Armii Krajowej, działacz opozycyjny „Solidarności”, Sybirak Władysław Kmieć.


W 2010 roku na pomniku umieszczone zostały pamiątkowe tablice z nazwiskami osób z terenu powiatu strzyżowskiego, które zostały zamordowane w Katyniu, Charkowie i Twerze wiosną 1940 roku oraz zdjęcie Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich – w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem i żałobą, jaka w 2010 roku miała miejsce w Strzyżowie i powiecie strzyżowskim. (PAP/MK/AW)

Lokalizacja

Poleć znajomemu