Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 4 listopada 2018

Prezydent: Żeby Polska była taka, o jakiej marzymy

  |   Powitanie Prezydenta RP w Zakliczynie Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie z mieszkańcami Zakliczyna Spotkanie z mieszkańcami Zakliczyna Spotkanie z mieszkańcami Zakliczyna Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie z mieszkańcami Zakliczyna Przyjazd Prezydenta do Łowczówka na cmentarz wojenny nr 171 Wizyta Prezydenta w Łowczówku na cmentarzu wojennym nr 171 Wizyta Prezydenta w Łowczówku na cmentarzu wojennym nr 171 Msza święta na cmentarzu wojennym nr 171 Msza święta na cmentarzu wojennym nr 171 Msza święta na cmentarzu wojennym nr 171 Msza święta na cmentarzu wojennym nr 171 Msza święta na cmentarzu wojennym nr 171 Rozpoczęcie XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018” Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na XX Zlocie Niepodległościowym „Łowczówek 2018” Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na XX Zlocie Niepodległościowym „Łowczówek 2018” Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na XX Zlocie Niepodległościowym „Łowczówek 2018” XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przy kaplicy cmentarnej Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przy kaplicy cmentarnej Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Łowczówka Zakończenie wizyty w Łowczówku
  • Prezydent na uroczystości pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka”

– W tej chwili odnawia się Polska. Polska zyskuje piękną twarz. Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – mówił w niedzielę w małopolskim Zakliczynie Prezydent Andrzej Duda.

 

– Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich – podkreślił.

 

Życzył uczestnikom uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości, aby Polska była taka, o jakiej wszyscy marzymy i o jakiej marzyli ci, którzy szli walczyć o jej wolność. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka”

 

– Pamięć tradycji legionowej tak mocno wpisana w tę ziemię jest dla mnie jako człowieka, a dziś jako Prezydenta RP niezwykle istotna – podkreślił w wystąpieniu Andrzej Duda.

 

Przypomniał, że w grudniu 1914 r. z Zakliczyna wyszła I Brygada Legionów w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. – To była pierwsza wielka bitwa i pierwsza wielka próba wojenna polskich legionistów. Próba wojenna, którą zdali znakomicie, nie pozwalając oskrzydlić wojsk austriackich – mówił Prezydent.

 

Andrzej Duda mówił, że w bitwie tej zginęło ponad 130 polskich żołnierzy i przywołał postać bohatera tej bitwy, mjr. Kazimierza Jakuba Bojarskiego – dowódcę jednego z plutonów. Podziękował za odnowienie pomnika na jego mogile.

 

– To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polski, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że nic nie przerwie tego rozwoju.

 

 

Prezydent uczestniczył w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas wizyty towarzyszył mu minister Wojciech Kolarski.

 

W niedzielę przypomniano odezwę marszałka Józefa Piłsudskiego do legionistów, grupa rekonstrukcji historycznej odtworzyła wymarsz legionistów pod Łowczówek. Na Rynku śpiewano pieśni patriotyczne, a młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego zatańczyła poloneza. Uroczystości rozpoczynają Powiatowy Tydzień Niepodległości, który potrwa do 11 listopada.

 

 

 

Z Zakliczyna I Brygada Legionów wyruszyła 22 grudnia 1914 r. w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. Była to jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej. 

  • XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018”  

Prezydent wziął także udział w polowej mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Następnie wygłosił przemówienie do uczestników XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018”.  

 

 

Na wniosek Starosty Tarnowskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął zlot Patronatem Narodowym. Zobacz także: Prezydent: To jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność

 

Prezydent powiedział, że „wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy”. –  One tu stają, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność  – mówił Prezydent.


Zdaniem Andrzeja Dudy, gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: „Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki”, które – jak powiedział Prezydent – trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić.

 

Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku upamiętnia bój pod Łowczówkiem, stoczony przez I Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. O wadze tego starcia świadczy inskrypcja „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. (PAP, MK)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu