„Dzisiaj jest dla nas oczywiste ‒ tu, w Podsarniu ‒ że to Polska”

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w piątek do Podsarnia w pow. nowotarskim, gdzie na placu przed kościołem św. Jana Pawła II odsłonił pomnik upamiętniający 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.
– Chciałem, by stulecie odzyskania niepodległości było świętowane wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w Podsarniu
Jak podkreślił, uroczystość w Podsarniu na Orawie „wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. – Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni – powiedział.
Dodał, że „tak jest właśnie na Orawie, gdzie tak wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać”. Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie Państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej – powiedział Andrzej Duda.
Przypomniał, że w tamtych czasach polskość tych terenów nie była oczywistością. – To była walka o Polskę. Mieszkający tu Polacy chcieli mieszkać w Polsce, Państwa pradziadkowie, dziadkowie chcieli mieszkać w Polsce, nie w Czechach, ani na Słowacji – jeszcze wtedy nie wiadomo było do końca, co tutaj będzie. (...) Oni mówili: my jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, mamy polską tradycję, naszą wiarę i chcemy żyć w Polsce. Jesteśmy gotowi za tę Polskę walczyć – podkreślił Prezydent.
Na obelisku widnieje następujący napis:
1918 - 2018
„Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń”.
Józef Piłsudski
W SETNĄ ROCZNICĘ ODBUDOWY PAŃSTWA POLSKIEGO
W HOŁDZIE ORAWSKIM BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI
Ks. Ferdynandowi Machayowi
Piotrowi Borowemu
Wendelinowi Dziubkowi
mieszkańcom Podsarnia i Harkabuza odznaczonym Medalami Niepodległości
Wendelinowi Kapuściakowi "Maciasowi"
Józefowi Możdżeniowi
Pawłowi Siarce
Franciszkowi Olesiakowi
oraz
innym budzicielom ducha narodowego
żołnierzom Kompanii Spisko-Orawskiej
działaczom plebiscytowym
pomnik ten za czasów urzędowania
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
postawili wdzięczni za dar wolności
Rodacy
Przed nowo odsłoniętym pomnikiem złożono wieńce, a także odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości przez Prezydenta RP.
Następnie Prezydent przeszedł do tutejszej Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie uczestniczył w uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.
To już druga wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w szkole podstawowej w Podsarniu. Wcześniej, siedem lat temu, obecny był podczas uroczystości nadania szkole imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.
Prezydent dziękował za zorganizowanie patriotycznych uroczystości w Podsarniu, a zwłaszcza za to, że stulecie odzyskania niepodległości jest przez mieszkańców Orawy obchodzone razem z dziećmi. – Dziękuję, że całe rodziny obchodzą to wielkie święto Polski, a także i wielkie święto Orawy – podkreślał.
Dodał, że w szkole w Podsarniu obserwuje „niezwykłą i bardzo ważną postawę dla budowania silnego, niepodległego i suwerennego państwa”, dla którego fundament stanowi „przede wszystkim wychowanie młodzieży”. – Byśmy, budując Polskę dla następnych pokoleń, przygotowywali je jednocześnie do tego, by dalej ją rozwijały; by były gotowe do służby publicznej, a przede wszystkim do tego zwykłego patriotyzmu dnia codziennego – mówił Prezydent.
Podczas uroczystości w szkole obecne były Emilia Nawara oraz Emilia Śmiech – 90-latki, córki zasłużonych mieszkańców Podsarnia odznaczonych Medalami Niepodległości przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.
Rano Andrzej Duda spotkał się w sąsiedniej Orawce z weteranem II wojny światowej – żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich, weteranem spod Monte Cassino 94-letnim Józefem Kowalczykiem. Wrócił on z Australii w lipcu br. po 78 latach emigracji.
Podczas wizyty w woj. małopolskim Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, oraz prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.
Orawa to historyczna i etniczna kraina geograficzna, której większa część leży w dzisiejszej Słowacji. W wyniku plebiscytu część Orawy (14 wsi) została po I wojnie światowej włączona w granice Polski. Wcześniej cała Orawa należała do Królestwa Węgier. (PAP/MK/AW)