Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 listopada 2018

„Nie zgodzę się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne”

  |   Prezydent wziął udział w otwarciu Narodowej Wystawy Rolniczej Prezydent wziął udział w otwarciu Narodowej Wystawy Rolniczej Prezydent wziął udział w otwarciu Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej Zwiedzanie Narodowej Wystawy Rolniczej

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły dla dzieci. Prezydent, który wziął udział w otwarciu Narodowej Wystawy Rolniczej, wyraził zadowolenie, że polscy rolnicy starają się gospodarować jak najbardziej nowocześnie. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na otwarciu Narodowej Wystawy Rolniczej

 

- Cieszę się, że polska wieś się rozwija i staje się coraz zasobniejsza, bo ogromnie potrzebujemy nowoczesnego rolnictwa –  zaznaczył. Prezydent zwrócił ponadto uwagę, że wystawa pokazuje, jak nowoczesna jest dzisiaj polska wieś, jak podąża za światowymi trendami, tymi najbardziej pozytywnymi, i jak zdecydowanie odrzuca to, co złe, co psuje jakość żywności, co także może zagrażać nawet zdrowiu ludzi.

 

Prezydent w swoim wystąpieniu odniósł się do pomysłów zmian stawek VAT.

 

– Otóż pojawiają się też głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc., a więc o 15 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów; nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne – przekonywał Prezydent.  W jego ocenie taka podwyżka stawki VAT byłaby bardzo szkodliwa i bardzo dotkliwa.

 

Jednocześnie Andrzej Duda wyraził zadowolenie z planów obniżenia VAT na chleb i na artykuły dla dzieci.

 

Andrzej Duda dziękował także, że w 100-lecie odzyskania niepodległości tak bardzo mocno mówi się o polskiej wsi i jej zasługach dla wolnej i niepodległej Polski, z jednej strony dla odzyskania i walki o niepodległość, z drugiej – dla ogromnego rozwoju naszego kraju.

 

– Polscy chłopi w zasadzie zawsze stawali, by bronić ojczyzny, by walczyć o jej bezpieczeństwo, by walczyć także o swoją wieś, o swój dom, o swoją rodzinę – mówił Andrzej Duda, dodając, że to właśnie wiejscy chłopcy tworzyli oddziały partyzanckie Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, to właśnie oni byli później Żołnierzami Niezłomnymi, to także oni włączyli się w wielki ruch „Solidarności”.


– To właśnie polska wieś utrzymała zręby polskości, to właśnie polska wieś utrzymała własność, to właśnie polskiej wsi m.in. zawdzięczamy to, że w 1989 roku udało nam się na tę niepodległość i pełną suwerenność z powrotem wychodzić – podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydentowi towarzyszyli Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oraz Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski. Po oficjalnym otwarciu wystawy Andrzej Duda zwiedził niektóre pawilony.

 

 

 

*****

Narodowa Wystawa Rolnicza, odbywająca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zorganizowana została z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego. Na wystawie prezentuje się ok. 200 wystawców. 

 

Głównym celem wystawy jest pokazanie aktualnego oblicza polskiej wsi i tego, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat.
 

 

 

 

*****

Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w roku 1921. Są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. W 1929 roku zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Prezentowała ona gospodarczy, rolniczy, kulturalny, naukowy i polityczny dorobek państwa. Okazją do realizacji postawionych sobie założeń była dziesiąta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Obecnie Międzynarodowe Targi Poznańskie są liderem polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 60 % udziałów w rynku targowym w Polsce i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu