przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2018

Prezydent do górników: Jesteście niezwykle ważną częścią społeczeństwa

  |   Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Brzeszczach Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Brzeszczach Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Brzeszcze. Akademia barbórkowa Grupy Tauron - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Brzeszcze. Akademia barbórkowa Grupy Tauron - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Brzeszcze. Akademia barbórkowa Grupy Tauron - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Brzeszcze. Akademia barbórkowa Grupy Tauron - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Wystąpienie Prezydenta RP Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Podpisanie Porozumienia dotyczącego alokacji pracowników po zakończeniu działalności górniczej ZGH „Bolesław” S.A. Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych Ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych Ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych Ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych Akademia barbórkowa z okazji Dnia Górnika Spotkanie Prezydenta z uczestnikami uroczystości Spotkanie Prezydenta z uczestnikami uroczystości Spotkanie Prezydenta z uczestnikami uroczystości

– Węgiel to nasz największy skarb, mamy największe zasoby w Europie. I proszę się nie martwić: dopóki ja pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – powiedział we wtorek Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent wziął udział w akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się w Brzeszczach, gdzie działa jedna z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie.

 

– Polski przemysł wydobywczy jest jednym z fundamentów naszej gospodarki i w ogromnym stopniu gwarancją naszej suwerenności energetycznej – podkreślił. ZOBACZ CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

Zwracając się do górników, Prezydent powiedział: Jesteście branżą strategiczną, która musi być zachowana, choć oczywiście musi być unowocześniana.


–  Ale jestem tu dziś przede wszystkim po to, aby podziękować za całoroczny trud, za poświęcenie, podziękować tym wszystkim, który pracują na dole i tym, którzy będąc na górze ich wspierają. – To szczególna praca, nie nazywałbym jej w sumie pracą – to jest służba dla Rzeczypospolitej, dla bliźnich, ale także dla braci górniczej – podkreślił.


Zobacz także: „Walka o życie górników będzie trwała do samego końca” Podziękował przy tym ratownikom pracującym podczas katastrofy w Zofiówce. – To jest właśnie solidarność i niezwykłe braterstwo, które wśród Państwa jest i wzbudza podziw – dodał. – Ogromnie doceniam Państwa trud. Jesteście niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa. Razem z waszymi rodzinami stanowicie niezwykły wzorzec wspólnoty – bo w trudnych chwilach wśród braci górniczej nikt nie jest sam – powiedział Prezydent.

 

 

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda nawiązał także do odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego.

 

– Jesteśmy organizatorem COP24, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę, w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce, nie nasze, polskie interesy – zaznaczył.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas sesji poświęconej deklaracji „Just Transition” [PL/ENG] Podkreślił, że trzeba realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa. Powiedział, że właśnie dlatego jako jedną z deklaracji tego szczytu Polska zaproponowała dokument „Just transition”, „mówiący o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat”. – To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społeczeństw, dbałość o ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością – zaznaczył Prezydent. – To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę – dodał.

 

Zasłużonym pracownikom Tauron Wydobycie S.A Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył 29 Medali za Długoletnią Służbę .

 

 

W uroczystości uczestniczyła wicepremier Beata Szydło, a Andrzejowi Dudzie towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz minister Błażej Spychalski. Zobacz także: Prezydent wręczył odznaczenia państwowe z okazji Święta Barbórki List Prezydenta z okazji Święta Barbórki Barbórkowe spotkanie Małżonki Prezydenta z rodzinami górników

 

Akademię poprzedził przemarsz górników z kopalni do kościoła św. Urbana, w którym mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

 

Tradycyjny Dzień Górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Barbórka została 10 lipca br. wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Trwają też starania o wpisanie święta na międzynarodową listę UNESCO.  (MK, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.