Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 grudnia 2018

Wizyta Prezydenta w Kościanie

  |   Wizyta w Kościanie Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W 1918 roku kościaniacy aktywnie włączyli się w Powstanie, dzięki czemu miasto stało się częścią II Rzeczpospolitej Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W 1918 roku kościaniacy aktywnie włączyli się w Powstanie, dzięki czemu miasto stało się częścią II Rzeczpospolitej Złożenie przez Prezydenta wieńca przed tablicą upamiętniającą Franciszka Ratajczaka Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Prezydent spotkał się z mieszkańcami Kościana Spotkanie z samorządowcami Spotkanie z samorządowcami

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas wizyty w Kościanie  - Wielkopolska to miejsce „skrupulatnie prowadzonej” pracy organicznej, gdzie rozrastała się rodzima spółdzielczość i przedsiębiorczość, rzeczy ważne dla budowania pomyślności wolnej, niepodległej ojczyzny - mówił we wtorek w Kościanie Prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: „Polskie państwo wreszcie zaczęło prowadzić solidną politykę prorodzinną" Wystąpienie podczas spotkania z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej Na spotkaniu z mieszkańcami miasta Prezydent RP stwierdził, że przykładem mądrości Wielkopolan jest Powstanie Wielkopolskie, które - jak mówił - odbyło się "wtedy, gdy były warunki ku temu, żeby zwyciężyć" i było "mądrze poprowadzone również od strony strategicznej".

 

- Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znacznie, z dwóch przyczyn. Po pierwsze pozwoli rzucić tę ziemię prastarą, polską w ramiona odradzającej się Rzeczpospolitej, a po drugie było zwycięskie i to jest jego niezwykła wartość - mówił Prezydent. Podkreślił też wagę udanej akcji zdobycia przez kościańskich skautów, w grudniu 1918 roku, pruskiego garnizonu w mieście i zdobycia broni, m.in. 30 karabinów maszynowych. "Być może właśnie to przesądziło o sukcesie powstania i to jest ta wartość kościańskiego zrywu - dodał.

 

Podkreślił też znaczenie wcześniejszej "skrupulatnie prowadzonej" pracy organicznej "na ziemi wielkopolskiej (...), gdzie rozrastała się polska, rodzima spółdzielczość, przedsiębiorczość, wszystko to, co było później tak niezwykle ważne dla budowania pomyślności wolnej, niepodległej ojczyzny kiedy ona wróciła". - Chcę z satysfakcją powiedzieć, że tak jest i dzisiaj - dodał.

 

 

 

Prezydent zaznaczył też, że 13 grudnia będziemy obchodzili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce "ostatniego tragicznego akordu czasów komunistycznych w naszym kraju". - To właśnie także dzięki cierpliwości, wytrzymałości i nieustępliwości Wielkopolan udało się zwyciężyć. To dzięki wytrwałości wielkopolskich rolników nie udało się skolektywizować polskiego rolnictwa. Polski chłop przetrwał przy ziemi i nigdy jej nie oddał i stworzył Solidarność Rolników Indywidualnych, stawiając widoczny opór a także ponosząc ofiary - mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent złożył także mieszkańcom Kościana życzenia świąteczne. - Wszelkiej pomyślności, żeby państwu wszystkie sprawy zawodowe i biznesowe, bo przecież tutaj w Kościanie jest 2,8 tys. podmiotów gospodarczych, a przede wszystkim te rodzinne, domowe, dobrze się toczyły, i żebyście państwo byli szczęśliwymi ludźmi; żeby także Rzeczpospolita, nasza ojczyzna rozwijała się jak najlepiej, żebyśmy nadal mieli wzrost gospodarczy i żebyśmy mogli się wreszcie spokojnie cieszyć owocami tych prawie 30 lat pracy dla i w wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyźnie" - zakończył. 

 

 

 

 

  • POMNIK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

Wcześniej Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Zryw ten jest silnie obecny w tradycji Kościana. Kościańska Rezerwa Skautowa brała udział w wielu bitwach Powstania m.in. w Wolsztynie i Lesznie. W 1918 roku kościaniacy aktywnie włączyli się w Powstanie Wielkopolskie, dzięki czemu miasto stało się częścią II Rzeczpospolitej. Andrzej Duda złożył takze kwiaty przed tablicą upamiętniającą Franciszka Ratajczaka, która znajduje się przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych noszącym jego imię. Franciszek Ratajczak, jako bohaterski powstaniec, został pierwszą ofiarą walki o odzyskanie wolności i granic Polski po okresie zaborów. Zginął 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Ratajczaka i 27 grudnia. 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu