Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 października 2015

Prezydent na UJ: Nauka i wolność podstawami budowania państwa

  |   Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem Prezydenta RP

Jedną z podstaw budowy państwa jest nauka i wolność – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Krakowie podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że państwo potrzebuje elit, które budowane są przez wykształcenie. Jak mówił, elity w najczarniejszych momentach historii Polski niosły "poczucie własnej wartości, patriotyzmu i etos nauki". Jedną z podstaw budowy państwa - kontynuował - jest nauka i wolność.


- Nie ma nauki bez wolności i nie ma wolności bez nauki. Tej wolności w każdym tego słowa znaczeniu - wolności także w głoszeniu poglądów, w ich prezentowaniu, w ich posiadaniu, w wolnej myśli. Bo to wolna myśl rozwija naukę - powiedział prezydent. - Nauka i świat w efekcie rozwija się poprzez spór merytoryczny, dyskusję naukową - dodał.


Ocenił, że Polska potrzebuje w maksymalny sposób wykorzystywać naukowy potencjał intelektualny uczelni i kadr. - Jeżeli mówimy o naprawianiu gospodarki, innowacyjności, dobrym rządzeniu, to powinniśmy czerpać z badań prowadzonych na polskich uczelniach, powinny one być wdrażane - mówił. - Bardzo bym chciał, by te procesy zostały wzmocnione - dodał prezydent.
 

Andrzej Duda dziękował wszystkim profesorom, pracownikom naukowym oraz studentom jego rodzimej uczelni za odwagę, poświęcenie  i pomysłowość. – Uniwersytet jest wielką wspólnotą, zawsze nią był od samego początku. Czuję się członkiem tej wspólnoty, stąd wyszedłem. Nie byłbym Prezydentem RP, gdyby nie Uniwersytet Jagielloński – powiedział. Podkreślił, że to dla niego ogromne wzruszenie móc stanąć w Audytorium Maximum swojego uniwersytetu i zabrać głos na rozpoczęciu roku akademickiego. 

Zobacz także: List prezydenta z okazji Inauguracji Roku Akademickiego 2015/2016 Wystąpienie prezydenta na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent zwrócił uwagę, że uniwersytet niesie i kultywuje swoją tradycję także posyłając czasem swoich pracowników i absolwentów do pracy politycznej.  - To niezwykle istotne, z uczelni wywodzą się uczciwi i rzetelni ludzie - zaznaczył.

 

Andrzej Duda podkreślił, że jest zaszczytem dla Prezydenta RP otwierać rok akademicki na najstarszej uczelni w Polsce.

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w UJ uświetnił wykład inauguracyjny wygłoszony przez teoretyka i historyka literatury prof. Ryszarda Nycza. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, a także nagrody Rektora UJ "Laur Jagielloński", przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe dokonane w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym roku otrzymali je: prof. Barbara Bilińska (nauki ścisłe i przyrodnicze), prof. Ryszard Nycz (nauki humanistyczne, społeczne i prawne) oraz prof. Anetta Undas (nauki medyczne). Została także dokonana immatrykulacja 32 studentów, reprezentantów wszystkich wydziałów uczelni. Wszystkim indeksów pogratulował osobiście prezydent Andrzej Duda.


Przed uroczystością inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim w Audytorium Maximum przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, który walczy o poprawę jakości powietrza w kraju, przekazali na ręce prezydenta Dudy apel, który podpisało już ponad 10 tysięcy obywateli. W apelu zwracają się oni o podpisanie nowelizacji Prawa ochrony środowiska, która pozwoli samorządom na wyeliminowanie najbardziej trujących urządzeń grzewczych i paliw stosowanych do ogrzewania. (inf. własna, PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu