Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 stycznia 2019

Orszak Trzech Króli w Wadowicach

  |   Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Para Prezydencka na Mszy Świętej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Wadowice. Przejście w Orszaku Trzech Króli ulicami miasta na rynek Para Prezydencka złożyła kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II Para Prezydencka złożyła kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli Wpis Pary Prezydenckiej do księgi pamiątkowej miasta Wadowice Wpis Pary Prezydenckiej do księgi pamiątkowej miasta Wadowice Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami orszaku oraz przedstawicielami lokalnej społeczności w Ratuszu Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami orszaku oraz przedstawicielami lokalnej społeczności w Ratuszu Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami orszaku oraz przedstawicielami lokalnej społeczności w Ratuszu

Istotą Święta Trzech Króli jest wspólnota – rodziny, ducha, wiary i tradycji – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Wadowicach. – Łączymy się także z mieszkańcami Koszalina w myślach, w bólu i w modlitwie po tak straszliwej stracie – zapewnił. W tragicznym wypadku w Koszalinie, w wyniku pożaru w tzw. escape roomie zginęło pięć nastolatek.

 

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w Wadowicach w uroczystościach z okazji Święta Objawienia Pańskiego. 


Wadowicką uroczystość w południe zainaugurowała msza św. w kościele Piotra Apostoła, której przewodniczył biskup Damian Muskus.  Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie życia w zamachu 13 maja 1981 r.

 

 

Po mszy św. Para Prezydencka przeszła w Orszaku Trzech Króli wadowickimi ulicami na rynek. Hasło tegorocznego pochodu, który odbywał się w kilkuset miejscach w Polsce i zagranicą, brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”.

 

 

 

Podczas uroczystości na rynku Prezydent Andrzej Duda mówił o wspólnocie. – Chciałbym, żebyśmy zawsze tą wspólnotą pozostali, wspólnotą myślenia wzajemnie o sobie, wspólnotą bycia razem, wspólnotą rozumienia się nawzajem, bo to jest także istota Orszaku Trzech Króli, to jest także istota Święta Objawienia Pańskiego i Święta Trzech Króli – bycie razem, wspólnota – rodziny, ducha, wiary i tradycji – podkreślał.  Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystości Święta Trzech Króli

 

Prezydent wspomniał także o tragicznych wydarzeniach w Koszalinie.  – Chciałbym, abyśmy w tym roku także w sposób szczególny spojrzeli na drugą stronę naszego kraju, żebyśmy spojrzeli na Koszalin, gdzie mieszkańcy w tym roku w marszu Trzech Króli – jako marszu radości, w tym wspaniałym, barwnym orszaku – nie pójdą ze względu na tragedię, która spotkała ich wspólnotę – mówił Andrzej Duda.

 

 

Zobacz także: Prezydent o pożarze w Koszalinie: Druzgocąca tragedia; niech Bóg ma w opiece najbliższych ofiar – Bo to jest marsz rodzin, to jest orszak, w którym idą dzieci, idzie ich rodzeństwo, w którym idą ich rodzice, dziadkowie, mieszkańcy miast, miasteczek, wsi, u nich nie pójdą, bo tak straszliwą stratę ponieśli w ostatnich dniach – dodał. Zapewnił jednocześnie, że idąc w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach „łączymy się także z nimi”. – W myślach, w bólu po tej straszliwej stracie i w modlitwie, i że o nich pamiętamy – mówił.

 

Małżonka Prezydenta złożyła życzenia Noworoczne. – Życzymy Państwu wiary, która góry przenosi, nadziei, która nigdy nie gaśnie, i wiele, wiele miłości, która pochodzi od Bożego Dziecięcia. Do Siego Roku! – powiedziała.

 

Para Prezydencka złożyła też kwiaty przy znajdującym się na rynku pomniku św. Jana Pawła II. 

 

 

Zobacz także: Para Prezydencka na Orszaku Trzech Króli w Skoczowie W Cieszynie Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Para Prezydencka wzięła w nich udział po raz czwarty. Trzy lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, dwa – w Cieszynie, a w ubiegłym roku – w Skoczowie.


6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki – wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

(KG)

 

 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu