Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 stycznia 2019

Prezydent na tradycyjnym spotkaniu z górnikami w Zabrzu

  |   Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu. Obok niego (od lewej): minister Wojciech Kolarski, przewodniczący „S” Piotr Duda i lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Paweł Kukiz zaśpiewał ze sceny „Modlitwę o wschodzie słońca”, która przed 1989 r. była jednym z nieoficjalnych hymnów związku zawodowego i opozycji w Polsce Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Tradycyjne spotkanie górników – tzw. Karczma Piwna w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu Prezydent podczas tradycyjnego spotkania górników – tzw. Karczmy Piwnej w Zabrzu

– Jestem tu po to, by Wam – wielce Szanowni Panowie-Bracia Górnicy – złożyć pokłon i podziękować za Waszą pracę i wielką służbę dla Rzeczypospolitej. Jesteście specjalną grupą wśród polskich ludzi pracy. Wykonujecie służbę dla Polski wyjątkową – mówił Prezydent RP do gwarków. W sobotę w Zabrzu (woj. śląskie) Andrzej Duda wziął udział w tradycyjnym spotkaniu górniczym – tzw. Karczmie Piwnej, zorganizowanej przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”.

 

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto minutą ciszy, by uczcić pamięć górników, którzy „odeszli na wieczną szychtę”. – Taka jest ta służba i taki jest ten zawód. Nie ma roku, by jacyś górnicy w naszym kraju nie oddali życia dla ojczyzny – przypomniał Andrzej Duda.

 

 

Podkreślił, że by podjąć się pracy pod ziemią trzeba mieć specyficzne cechy charakteru i wielką odwagę. – Dlatego górnicza „Solidarność” jest jedną z najpotężniejszych „Solidarności”, jakie mamy w Polsce. Bo stanowi solidarność ludzi wielkiej odwagi, zdolnych do wielkiego czynu, tych, ktorzy stali na czele marszu, który pokonał komunę i zaprowadził nas do Polski, która dzisiaj mamy: Polski wolnej, niepodległej i prawdziwie suwerennej. To jest Wasze wielkie dzieło – dodał Prezydent.

 

Zobacz także: "Polskie górnictwo trzeba zabezpieczać i rozwijać" Przypomniał górników z kopali Wujek, którzy w 1981 r. zastrajkowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, a władza odpowiedziała na ten protest pacyfikacją, podczas której zastrzeliła dziewięciu z nich. – Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą polskim górnikom, jako ludziom „Solidarności” i tamtego wielkiego zwycięstwa, ogromnie wdzięczne – dodał. 

 

 

Prezydent złożył też hołd śląskim kobietom: matkom, żonom i córkom górników. – W tej najtrudniejszej sytuacji, przy tej najtrudniejszej wieści, jaka może przyjść z dołu, one przychodzą i stoją razem pod kopalnią. I czekają. I nie odchodzą nawet, gdy się dowiedzą, że ich maż, syn czy ojciec żyje. Pozostają z innymi, by być razem, solidarnie – zaznaczył Andrzej Duda.
 

Wszystkim życzył udanego roku: – Szczęść Boże całej braci górniczej, niech Wam się wiedzie w rozpoczynającym się roku 2019!

 

 

W spotkaniu uczestniczył też Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, działacze związkowi oraz politycy, w tym m.in. przewodniczący klubu poselskiego Kukiz'15 Paweł Kukiz. Zaśpiewał ze sceny „Modlitwę o wschodzie słońca”, która przed 1989 r. była jednym z nieoficjalnych hymnów związku zawodowego i opozycji w Polsce.

 

 

Karczmy piwne organizowane są w Polsce z okazji świąt i spotkań górniczych od połowy listopada do końca stycznia. Biorą w nich udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem. Podczas spotkania górnicy obowiązkowo przywdziewają galowy mundur. Jednym z tradycyjnych elementów karczmy jest przyjmowanie do stanu górniczego kolegów o najmłodszym stażu.
 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu