Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 lutego 2019

Przywódcy Polski i USA z wizytą w Muzeum Auschwitz [PL/ENG]

  |   Przejście na teren obozu przez bramę „Arbeit macht frei” Przejście na teren obozu przez bramę „Arbeit macht frei” Złożenie wieńców przy Ścianie Śmierci Złożenie wieńców przy Ścianie Śmierci Złożenie wieńców przy Ścianie Śmierci Złożenie wieńców przy Ścianie Śmierci Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Zapalenie zniczy przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince Zapalenie zniczy przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince Wpis do księgi przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince Wpis do księgi przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince Wpis do księgi przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz Wizyta Par Prezydenckich Polski i USA w Muzeum Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michael Pence z Małżonką zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W miejscu zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów oddali hołd ofiarom. 


Pary Prezydenckie weszły na teren byłego obozu przez bramę główną, którą wieńczy napis „Arbeit macht frei”. Przeszły alejkami do bloków w byłym obozie Auschwitz I, w których mieści się muzealna ekspozycja przybliżająca m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów i Romów, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów. ENGLISH VERSION >>>

 

 

 

Przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11, przywódcy państw wraz z Małżonkami złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu Niemcy podczas II wojny światowej rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. 

 

Pary Prezydenckie zeszły do celi męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach Bloku 11. Duchowny stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.

 

Prezydent RP oraz Wiceprezydent USA wraz z Małżonkami zwiedzili też stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, którą w poobozowym Bloku 27 przygotował jerozolimski instytut Yad Vashem.

 

 


Następnie odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. To w nim Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Jest to także symbol męczeństwa narodu romskiego. Niemcy więzili w Auschwitz II-Birkenau wielu Polaków. Tam docierały m.in. w sierpniu 1944 r. transporty z naszymi rodakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy.

 

W tym miejscu Pary Prezydenckie zobaczyły też m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu. Większość z nich została zgładzona. Przywódcy podeszli do stojącego na rampie towarowego wagonu kolejowego. Takimi samymi Niemcy przywozili do obozu Żydów. Polski Prezydent zapalił przy nim znicz, a Michael Pence położył niewielki kamień. Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence położyły czerwone róże.

 

 

 

Wizytę Par Prezydenckich zwieńczyło zapalenie zniczy przed Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince. Tam również zostały złożone wpisy do księgi pamiątkowej.

 

„Stoimy na straży pamięci i prawdy o ludobójstwie, które popełniono tu, w największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem Holokaustu, miejscem zagłady Żydów, męczeństwa Polaków, Porajmos Roma i Sinti, masowej śmierci jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Nigdy nie ustaniemy w walce ze złem” – napisali Prezydent RP z Małżonką.

 

 


Zobacz także: Przywódcy Polski i Izraela na Marszu Żywych [PL/ENG] Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


Michael Pence jest czwartym urzędującym Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, który zwiedzi Miejsce Pamięci. Przed nim byli tu George H.W. Bush, który później został wybrany na prezydenta, Al Gore oraz Dick Cheney. Były obóz zwiedzili też dwaj urzędujący prezydenci: Gerald Ford oraz George W. Bush.(AW/PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu