Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 marca 2019

NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu

  |   Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Prezydent w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu Prezydent w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu Izba Tradycji 11. LDKPanc.: mundur blisko związanego z Żaganiem gen. Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych, który w 2010 r. zginął pod Smoleńskiem. Izba Tradycji 11. LDKPanc.: mundur blisko związanego z Żaganiem gen. Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych, który w 2010 r. zginął pod Smoleńskiem. Pokaz statyczno-dynamiczny wojsk na poligonie w Żaganiu Pokaz statyczno-dynamiczny wojsk na poligonie w Żaganiu Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Konferencja prasowa Konferencja prasowa Konferencja prasowa Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Żagań: spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Spotkaniem z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która szkoli się na poligonie w Żaganiu, Prezydent Andrzej Duda rozpoczął NATO Week czyli obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. 

 

Prezydent przyjął meldunek od Dowódcy 11. LDKPanc gen. dyw. Stanisława Czosnka i złożył wiązankę kwiatów przed pomnikiem gen. dyw. Stanisława Maczka. Na żagańskim poligonie obejrzał pokaz statyczno-dynamiczny wojsk, potem rozmawiał z żołnierzami i zjadł z nimi obiad.
 

 

 

Zobacz także: Prezydent: Dziękuję za służbę dla światowego bezpieczeństwa Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji prasowej w Żaganiu Jak podkreślił podczas spotkania z wojskowymi, do wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń dążyliśmy wiele lat. Andrzej Duda przypomniał, że było to marzenie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r. mówił współpracownikom, że gdy w Polsce zaczną stacjonować oddziały Stanów Zjednoczonych ze swoją militarną infrastrukturą, to cały świat zobaczy, że rosyjska strefa wpływów Polski już nie obejmuje. – Nawiązując do tych słów, chcę naszym żołnierzom i Waszym towarzyszom broni, żołnierzom Stanów Zjednoczonych z całego serca podziękować za służbę dla Waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – powiedział Prezydent RP. 

 

 

 

 

1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybyła do Polski w połowie lutego br. z Fort Riley w stanie Kansas. To czwarta zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team). ABCT liczy ok. 4 tys. żołnierzy i ok. 1600 pojazdów różnego typu. Brygada szkoli się w garnizonach: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń, a następnie zostanie zmieniona przez jednostkę wojskową o tej samej liczebności.

 

 

Amerykańskie brygady pancerne przebywają na tzw. wschodniej flance NATO rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve. Operację tę zainicjowano w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej. Każda Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybywa z własnym sprzętem i uzbrojeniem, doskonaląc w ten sposób umiejętności logistyczne i transportowe.

 

W ramach NATO Week Prezydent Andrzej Duda uda się też na poligon do Orzysza, gdzie służą żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, tworzący Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO, a potem do Kwatery Głównej Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. – Chciałabym w ten sposób podkreślić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, obecność, która jest faktyczna od 2017  r. – podkreślił.

Lokalizacja

Poleć znajomemu