Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 marca 2019

Spotkanie ze społecznością Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach

  |   Prezydent złożył kwiaty przy tablicach poświęconych śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem oraz Polakom pomordowanym w obozach w Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. Prezydent złożył kwiaty przy tablicach poświęconych śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem oraz Polakom pomordowanym w obozach w Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Prezydent złożył wpis do księgi pamiątkowej szkoły Szkoła Podstawowa w Chełchach jest pierwszą placówką oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Szkoła Podstawowa w Chełchach jest pierwszą placówką oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Szkoła Podstawowa w Chełchach jest pierwszą placówką oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach Wizyta Prezydenta w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach

Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zależało na tym, żeby wychowywać młodzież w świadomości historii naszego kraju, naszych dziejów, tego, co dla nas ważne – mówił Andrzej Duda na spotkaniu w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach (gmina Ełk).


Szkoła Podstawowa w Chełchach jest pierwszą placówką oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz także: Prezydent: Lechowi Kaczyńskiemu zależało, żeby wychowywać młodzież w świadomości historii naszego kraju

 

– Zawsze będę Państwu wdzięczny, że wtedy podjęliście taką decyzję; że nadaliście tej szkole imię Pana Prezydenta – podkreślał Andrzej Duda, dziękując dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za współtworzenie placówki.


– Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zależało na tym, żeby wychowywać młodzież w świadomości historii naszego kraju, naszych dziejów, tego, co dla nas ważne – mówił, podkreślając, że  społeczność szkoły w Chechłach kultywuje te wartości.

 

 


Prezydent opowiedział także o swoim przedpołudniowym spotkaniu z żołnierzami z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na poligonie w położonym niedaleko Orzyszu. Wizyta miała związek z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Jak mówił, żołnierze polscy, amerykańscy, chorwaccy, rumuńscy i brytyjscy ramię w ramię stacjonują tam: - Służą, ćwiczą, zaprzyjaźniają się i mówią, że żyjemy w pięknym kraju, a oni dbają o nasze bezpieczeństwo. I to jest rzeczywiście niezwykle ważne – wymieniał.


Zobacz także: NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] – Dziś nie tylko my jesteśmy w NATO, ale także NATO jest u nas. I nie jest to absolutnie obecność tylko symboliczna – przekonywał Prezydent i wyjaśniał, że na obszarze Polski przebywa stale ok. 4,5 tys. żołnierzy amerykańskich. – Ta obecność jest autentyczna – podkreślił.


– To jest dla mnie w jakimś sensie realizacja testamentu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – podsumował Andrzej Duda.


Wizytę w szkole w Chełchach Prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przy tablicach poświęconych śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem oraz Polakom pomordowanym w obozach w Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje.


Wybór patrona nastąpił 21 kwietnia 2010 r. w wyniku głosowania. Uczniowie większością głosów zdecydowali, że - spośród takich postaci jak Tadeusz Kościuszko, Janusz Korczak i Lech Kaczyński - patronem placówki zostanie tragicznie zmarły prezydent RP. Ten wybór zatwierdziła potem stosowną uchwałą rada gminy Ełk. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 19 października 2010 r. Święto Pamięci Ofiar Katynia obrano za święto szkoły jako hołd dla jej patrona.


W kwietniu 2012 roku Andrzej Duda, jako poseł na Sejm RP, uczestniczył w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego obok szkoły.(AW)

 

 

Poleć znajomemu