Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 marca 2019

NATO Week: Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie [PL/ENG]

  |   Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wyróżnienie żołnierzy korpusu Ryngrafem z Godłem RP Wyróżnienie żołnierzy korpusu Ryngrafem z Godłem RP Wyróżnienie żołnierzy korpusu Ryngrafem z Godłem RP Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie Wpis do Księgi Pamiątkowej Korpusu Wpis do Księgi Pamiątkowej Korpusu Briefing dowódcy korpusu na temat Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód Briefing dowódcy korpusu na temat Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód Briefing dowódcy korpusu na temat Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód Briefing dowódcy korpusu na temat Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód Spotkanie Prezydenta z Major Danutą Szyksznian-Ossowską (Sarenka) Spotkanie Prezydenta z Major Danutą Szyksznian-Ossowską (Sarenka) Spotkanie Prezydenta z Major Danutą Szyksznian-Ossowską (Sarenka) Spotkanie Prezydenta z Major Danutą Szyksznian-Ossowską (Sarenka) Spotkanie Prezydenta z Major Danutą Szyksznian-Ossowską (Sarenka)

Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów zachodnich – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. To najważniejsza struktura sił NATO na wschodniej flance. Spotkanie Prezydenta z żołnierzami wpisuje się w NATO Week – obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. ENGLISH VERSION>>


Prezydent przypomniał, że prawie 20 lat temu - 12 marca 1999 r. w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu Polski do NATO. – Nie zawaham się powiedzieć, że pokolenia Polaków od końca II wojny światowej czekały na ten moment. To za ten moment, można powiedzieć dzisiaj, wielu oddało także i życie – powiedział Andrzej Duda.

 

 


– Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodnich – dodał Prezydent. Jak podkreślił, przystąpienie Polski do NATO oznaczało dla nas "związanie się węzłem transatlantyckim".

 

Zaznaczył, że zanim się to wydarzyło, jesienią 1998 r. odbyło się podpisanie przez Polskę, Danię i Republikę Federalną Niemiec konwencji tworzącej Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w ramach NATO.


– Już we wrześniu 1999 r. tutaj, w koszarach bałtyckich w Szczecinie, zostały podniesione na maszt flagi: polska, duńska i niemiecka, bo Dowództwo zaczęło swoją służbę. To była pierwsza, a niezwykle dla nas ważna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce – przypomniał Prezydent i wyraził pewność, że od tamtego czasu dowództwo stale się rozwija.

 

– Uzgodniliśmy z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że do Dowództwa Północny-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana – oznajmił Andrzej Duda i wyraził nadzieję, że sojusznicy, z którymi współtworzymy to dowództwo, afiliują także i swoje dywizje.


– Jest moim wielkim pragnieniem, aby to wielonarodowe, szczecińskie dowództwo rozwijało się, aby uzyskiwało coraz większą sprawność i coraz większe znaczenie w strukturach dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że chce, aby dowództwo wzmacniało to, co dla niego, jako Prezydenta RP, najważniejsze: „bezpieczeństwo naszej części Europy, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwo naszych obywateli”.

 

W trakcie uroczystości Prezydent wyróżnił dziesięciu żołnierzy korpusu Ryngrafem z Godłem RP.

 

 

W drugiej części spotkania Prezydent Andrzej Duda wysłuchał briefingu dowódcy korpusu na temat Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

 

 

„Tu najmocniej odczuwa się 20 lat historii Polski w NATO, zapisanej w murach szczecińskich Koszar Bałtyckich” – napisał Andrzej Duda na Twitterze, podsumowując swoją wizytę w szczecińskiej kwaterze.

 

 

Zwieńczeniem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Szczecinie było spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską ps. „Sarenka”, łączniczką Okręgu Wilno AK w grupie „Kozy”.

 

W lipcu 1944 r. w czasie operacji Ostra Brama była łączniczką „Kapitana Jana” dowódcy dzielnicy „A” Garnizonu AK „Dwór”. Uniknęła aresztowania przez NKWD i podjęła służbę w dywersyjnym oddziale specjalnym rtm. Zygmunta Augustowskiego – „Huberta”. W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 r. została aresztowana przez NKGB i po wielodniowych przesłuchaniach skazana zaocznie na 10 lat łagrów. Z więzienia na Lukiszki w Wilnie w marcu 1945 r. została przewieziona do łagru w miejscowości Jełszanka koło Saratowa.


We wrześniu na skutek chorób spowodowanych warunkami życia i ciężką pracą (miała wtedy 20 lat) została zwolniona z odbywania dalszej kary. Przewieziona do Wilna nielegalnie przekroczyła granicę z Polską i wraz z rodziną zamieszkała w Drawnie. Pracowała w szkole, a następnie jako pedagog w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Policach. Po przejściu na emeryturę działa w organizacjach kombatanckich, pełniąc między innymi funkcje Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Za działalność konspiracyjną i pracę zawodową została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 


 

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie jest gotowy do natychmiastowego dowodzenia wojskami stacjonującymi na wschodniej flance oraz dowodzenia operacjami lądowymi NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

 

Obecnie korpus tworzony jest przez personel z 16 państw – 3 kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska; a także: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA.

 

Zobacz także: NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych [PL/ENG] Mobilność wojsk jednym z priorytetów NATO [PL/ENG] Trwa NATOweek związany z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W ramach uroczystości rocznicowych Prezydent spotkał się już z żołnierzami na poligonach w Żaganiu i Orzyszu, uczestniczył w odprawie kierowniczej kadry MON oraz Sił Zbrojnych RP - po raz pierwszy zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim – oraz rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO. We wtorek Andrzej Duda wraz z Prezydentami Czech, Węgier i Słowacji weźmie udział w uroczystościach w Pradze.(PAP/AW)

Lokalizacja

Poleć znajomemu