Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 marca 2019

Prezydent na XI Międzynarodowym Forum Górskim

  |   Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent Andrzej Duda i dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Prezydent podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem Wywiad dla Radia Alex Wywiad dla Radia Alex Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A. Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A. Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A. Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A. Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A. Szaflary, Bańska Niżna | Wizyta w Geotermii Podhalańskiej S.A.

Jak rozwiązać problemy komunikacyjne na Podhalu debatowano dziś podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. – W sposób, jak najbardziej sprytny i jak najmniej dotkliwy, by stworzyć możliwości komunikacyjne, a jednocześnie, by nie zniszczyć Podhala i nie wywołać konfliktów z ludźmi – apelował Prezydent. – Nie chodzi o to, by pokryć gęstą siecią dróg całe Podhale, bo wtedy znikną tereny, na których dzisiaj ludzie mogą wypoczywać. To musi być zrobione mądrze.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego Prezydent dodał, że z wielką radością przyjmuje informacje o wzroście ruchu turystycznego dzięki prorodzinnej polityce obozu rządzącego. – Bo to oznacza, że przeciętna polska rodzina może sobie pozwolić na korzystanie walorów turystycznych regionu – dodał. Rozwojowi turystyki musi jednak towarzyszyć rozwój infrastruktury drogowej, zwłaszcza, że brak dogodnych połączeń komunikacyjnych to nie tylko lokalny problem południowego regionu Polski, ale wyzwanie dla tej części Europy i jego rozwiązanie wpisuje się w ideę Trójmorza.

 

– Proszę pojechać do Włoch, do Austrii i zobaczyć, że w Alpach każda wioska ma swój tunel – wskazał Andrzej Duda. – Opłacało się go zbudować, choć oczywiście trwało to dziesięciolecia. Ale te tunele są, ułatwiają komunikację, nie zabiera się w ten sposób nikomu ziemi.

 

 

Prezydent przyznał, że podobne inwestycje na Podhalu mogą być długotrwałe i kosztowne, ale warto ponieść takie koszty ze względu na zasadę zrównoważonego rozwoju, by zachować niezwykłe walory przyrodnicze, estetyczne i wypoczynkowe tej części Polski. – To jest nasz obowiązek, by zrobić to w sposób wyważony, by osiągnąć maksimum efektu przy minimum strat. Polskę stać na to, by te problemy rozwiązać – podsumował. 

 

Podobnie jak w minionych latach, w forum biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, przedsiębiorcy, politycy, ludzie samorządu oraz specjaliści z wielu dziedzin. Celem tych spotkań jest zacieśnianie współpracy na obszarach górskich, wspieranie transferu wiedzy oraz podejmowanie wspólnych działań promocyjnych na arenie krajowej i międzynarodowej. Istotnym elementem jest współpraca regionalna i ponadregionalna, która ma na celu analizę wszystkich tworzących ją czynników, mających wpływ, na jakość usług turystycznych, promocję regionu oraz współpracę podmiotów gospodarczych z samorządami, komunikację, ochronę środowiska, edukację oraz stale tętniącą życiem tradycję obszarów górskich.

 

 

 

W Zakopanem Prezydent spotkał się też z przedstawicielami Związku Podhalan, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Związek Podhalan skupia w swoim gronie górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, a także sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez górali polskich. 

 

 

 

Następnie Prezydent złożył wizytę w Geotermii Podhalańskiej S.A. we wsi Bańska Niżna w gminie Szaflary, gdzie obejrzał zakład i spotkał się z zarządem. Znajduje się tu jedno z ujęć wód termalnych o wyjątkowo wysokiej w skali Polski temperaturze (86 °C). Dzięki temu Bańska Niżna jest pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną energią geotermalną – do sieci ciepłowniczej Geotermii Podhalańskiej S.A. podłączonych jest dziś blisko 1600 obiektów, z czego 58 proc. to budynki jednorodzinne.

 


Obecnie Geotermia Podhalańska korzysta z pięciu odwiertów geotermalnych, posiada ponad 110 km sieci ciepłowniczej i działa na terenie czterech gmin: Biały Dunajec, Poronin, Szaflary oraz Zakopane. W czerwcu 2016 r.  spółka dokonała historycznego obniżenia cen ciepła dla swoich klientów, a w marcu 2018 r. w ramach kolejnej taryfy te ceny utrzymała na dotychczasowym poziomie pomimo wzrostu cen innych mediów.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu