Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 marca 2019

„Dyktujemy światu, jak powinna być produkowana żywność”

  |   Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” Para Prezydencka złożyła wizytę w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”

– My dziś dyktujemy światu, jak powinna być produkowana żywność, która sprzyja zdrowiu człowieka – mówił Prezydent Andrzej Duda, który z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził rodzinną firmę – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej (woj. małopolskie).
 

– To polska, rodzinna produkcja na najwyższym światowym poziomie – ocenił Prezydent. – Światowy poziom to nasz poziom. To my dziś dyktujemy światu, jak powinna być produkowana żywność, która sprzyja zdrowiu człowieka, a nie mu szkodzi – zaznaczył Andrzej Duda podczas spotkania z pracownikami zakładu.
 

Prezydent wraz z Małżonką zwiedził nowoczesny zakład, w którym produkcja rozpocznie się w połowie br. W trakcie wizyty goście skosztowali tradycyjnych lokalnych wyrobów. Parze Prezydenckiej towarzyszyli m.in. minister Wojciech Kolarski, a także szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że tego typu rodzinne firmy przetwórcze pracują na dobrą markę polskiej żywności. – Tu wszystko jest robione zgodnie z wieloletnią tradycją. To widać, że jest to prawdziwe, dobre, uczciwie przygotowane, z najwyższym stopniem rzetelności – ocenił.
 
„Płatek” to rodzinny zakład z wielkimi tradycjami, którego nazwa wywodzi się od nazwiska założyciela Tadeusza Płatka. Firma produkuje wędliny i wędzonki nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku. Wyroby produkowane są bez dodatków chemicznych i wędzone w wędzarniach naturalnych, opalanych drzewem odpowiedniego gatunku i jakości. Najbardziej znany produkt to Kiełbasa Lisiecka, wytwarzana jest z wyselekcjonowanych kawałków szynki i schabu oraz odpowiednio rozdrabniana.
 
Kiełbasa Lisiecka została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, co oznacza, że nazwa ta może być wykorzystywana wyłącznie do znakowania kiełbasy spełniającej wymagania specyfikacji oraz produkowanej na obszarze gminy Czernichów i Liszki, powiat krakowski, województwo małopolskie. Firma „Płatek” jest największym producentem tej kiełbasy – jej roczna sprzedaż sięga 400 ton. 

Firma oferuje kiełbasy swojskie, szynkowe, szynki, balerony, boczki, wędzonki, salcesony, kabanosy, kiszki, pasztety, itp. W sprzedaży jest również świeże mięso z własnego rozbioru: wieprzowe, wołowe i cielęce. Żywiec pozyskiwany jest z własnej hodowli, jak i od lokalnych rolników, gdzie zwierzęta tuczone są metodami tradycyjnymi, co pozwala na uzyskanie surowca o wysokich walorach jakościowych i smakowych.
 
Firma „Płatek” została wielokrotnie uhonorowana wyróżnieniami i dyplomami, między innymi zdobyła tytuł „Mistrza Małopolski”, „Wicemistrza Krajowego” w kategorii Firmy – AgroLiga 2015 (14 czerwca 2016 roku przedstawiciele firmy uczestniczyli w Gali Agroligi w Pałacu Prezydenckim). W roku 2017 otrzymała kolejne nagrody: Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2017, Perła 2017, Mistrz Małopolski w Kategorii „Rolnik” AgroLiga 2017. (PAP/inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu