Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

Prezydent: Okrągły stół ws. oświaty to dobry pomysł

  |   Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Wizyta Prezydenta w Kole (woj. wielkopolskie) i spotkanie się z mieszkańcami Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Rozmowy z delegacją nauczycieli Koło | Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej Koło | Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej Koło | Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej Koło | Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej Koło | Spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej

Prezydent uważa, że okrągły stół ws. oświaty to dobry pomysł. Andrzej Duda poinformował, że spotkał się z przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorotą Gardias i zgodził się z  jej propozycją, aby rozmowy odbyły się w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego. Zadeklarował, że może na potrzeby pracy Rady udostępnić Belweder.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta w Kole Prezydent odwiedził we wtorek Koło (woj. wielkopolskie), gdzie spotkał się z mieszkańcami. Rozmawiał również z przedstawicielami środowiska nauczycieli. 


Odnosząc się do bieżącej sytuacji w oświacie ocenił, że generalne oczekiwanie wzrostu wynagrodzeń w oświacie jest uzasadnione. – Jest uzasadnione i dlatego od samego początku mówię, że w tym zakresie solidaryzuję się z nauczycielami, solidaryzuję się z nimi zarówno ja, jak i moja żona – powiedział.


Dodał, że prawo do strajku można realizować, ale prosił jednocześnie o umożliwienie młodzieży zdania egzaminów, bo to jest bardzo ważne dla młodych ludzi i ich rodziców.

 

 

–  Wierzę, że zostanie wypracowany kompromis – zaznaczył Prezydent. – Ale – jak podkreślił – można go wypracować wyłącznie w drodze spokojnych, rzeczowych negocjacji.


Prezydent poinformował, że rozmawiał we wtorek z przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorotą Gardias. – Rozmawialiśmy o strajku nauczycieli, rozmawialiśmy o propozycji, z którą wyszedł  premier Mateusz Morawiecki, żeby rozpocząć okrągły stół w sprawie oświaty i edukacji – relacjonował.


 

– Uważam, że ten okrągły stół to jest dobry pomysł; bo do omówienia są nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniami nauczycieli; tych kwestii jest ich znacznie więcej – ocenił Andrzej Duda.

 

– Zgodziłem się z propozycją, z jaką przyszła do mnie pani przewodnicząca (…), żeby ten okrągły stół odbył się w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego, bo to właśnie Rada jest miejscem debaty i dialogu – mówił, dodając, że to jest ciekawa propozycja. Zadeklarował, że jest gotowy udostępnić na potrzeby pracy Rady Belweder.

 

Zobacz także: Prezydent podjął decyzję o oddelegowaniu swoich przedstawicieli na obrady okrągłego stołu oświatowego –  Mam nadzieję, że pan premier, który zaproponował okrągły stół bierze to  rozwiązanie pod uwagę i że w taki właśnie sposób będzie można poszukiwać kompromisu w wielu kwestiach, które są związane z oświatą, a które dzisiaj w Polsce – co wszyscy doskonale wiedzą – nie funkcjonują dobrze – akcentował Prezydent.

 

Jak dodał, o ile nauczyciele mają swoje uzasadnione oczekiwania, o tyle rodzice też mają wiele pretensji, choćby to, że dzieciom trzeba dawać korepetycje. 

 

Prezydent podkreślił, że bardzo ważna jest rozmowa. Zaznaczył jest otwarty na rozmowy z nauczycielami, także w Kole.

 

 

 

 

Prezydent wyraził przekonanie, że uda się podnieść płace nauczycieli.  – Wierzę w to, że uda się rozsądnie podnieść także i wynagrodzenia dla nauczycieli, bo to jest bardzo ważne, by nauczyciele godnie żyli. Ta pensja jest bardzo często zupełnie niezłą pensją w obszarach wiejskich, ale w miastach - zwłaszcza w dużych miastach, gdzie choćby koszty mieszkania są dużo wyższe, ta pensja nie jest pensją wysoką i nauczyciele nie mają wcale lekkiego życia – mówił Andrzej Duda.


Akcentował, że nauczyciel, który jest solidny to nauczyciel, który naprawdę dużo pracuje. – Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo wiem, jak przez wiele lat pracowała moja żona, która uczyła swoich uczniów wiele lat języka niemieckiego i mam nadzieję, że będzie mogła to jeszcze robić, gdy zakończymy swoje urzędowanie – powiedział.

  • Spotkanie z delegacją nauczycieli

Prezydent rozmawiał później z przedstawicielami środowiska nauczycieli.  – Nauczyciele powtarzali wielokrotnie, że oni chcą się z rządem porozumieć, zależy im na tym, żeby jak najszybciej podpisać stosowne porozumienie z rządem i żeby ten strajk jak najszybciej się zakończył  – relacjonował po spotkaniu prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. – Są gotowi naprawdę do szybkiego zakończenia protestu, do podpisania porozumienia – dodał.

 

Minister mówił, że środowisko nauczycielskie przedstawiło pewne propozycje do rozmowy na spotkaniu RDS, o czym Prezydent ma rozmawiać z wicepremier Beatą Szydło.  – Z całą pewnością jest to propozycja, która przybliży nas do podpisania stosownego porozumienia ze środowiskami nauczycielskimi – ocenił. 

(KG)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu