przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 15 października 2015

„Niech Bydgoszcz będzie przykładem, że się da”

  |   Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy Prezydent z wizytą w Bydgoszczy
Niech Bydgoszcz będzie przykładem, że da się przeprowadzać zmiany w ochronie zdrowia, jeżeli jest zaangażowanie, wysiłek i determinacja - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas otwarcia nowego obiektu tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza.
 

Uroczystość rozpoczęła minuta ciszy z powodu tragedii, do której doszło w nocy ze środy na czwartek na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, gdzie w trakcie imprezy studenckiej obrażenia odniosło w sumie 11 osób, a jedna z nich zmarła.

   

Prezydent podkreślił, że zakończenie budowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy to wielkie wydarzenie dla miasta i całego województwa kujawsko-pomorskiego. - Collegium Medicum jest z całą pewnością dumą Bydgoszczy i dumą uniwersytetu (im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), bo ma świetną kadrę - studenci osiągają świetne wyniki. Chciałem z całego serca pogratulować i kadrze naukowej, panom rektorom, wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu - powiedział prezydent Duda.

   

Jego zdaniem nowa placówka robi ogromne wrażenie. - To jest - chyba mogę to świadomie powiedzieć - absolutnie światowy poziom - ocenił. Przypomniał, że w bydgoskim szpitalu przeprowadza się m.in. przeszczepy wątroby i autotransfuzje krwi. - To są bardzo dobre wiadomości dla Bydgoszczy, dla wszystkich, którzy tutaj mieszkają, każdy z nas jest potencjalnym pacjentem, więc to jest bardzo dobra informacja, że poziom ochrony zdrowia tutaj tak znacząco się podniósł – zaznaczył Andrzej Duda.

   

Prezydent dziękował lekarzom i pielęgniarkom Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy za ich codzienną pracę. Jak podkreślił, ta praca to służba, która wymaga wielkiego oddania i poświęcenia. - Dziękuję także za to, że zaopiekowaliście się tymi, którzy zostali ranni tej nocy. Mam nadzieję, że ich stan zdrowia ulegnie szybkiej poprawie i studenci będą mogli wrócić na uczelnię - dodał, nawiązując do tragedii, do której doszło w nocy ze środy na czwartek na imprezie studenckiej.

   

Andrzej Duda gratulował i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej realizacji budowy szpitala.

   

Prezydent przyznał jednocześnie, że jest wiele niedostatków w polskim systemie ochrony zdrowia. - Wszyscy wiedza, że one są. Niech Bydgoszcz będzie takim przykładem, że się da jeżeli jest zaangażowanie, wysiłek i determinacja - powiedział. - Pan prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział do mnie przed chwilą, kiedy oglądaliśmy oddział, który prowadzi, że ma takie poczucie, że przeniósł się z kurnika do pałacu. Oby, proszę państwa, stało się tak w naszym kraju, że cała ochrona zdrowia przeniesie się z tych kurników, gdzie jeszcze pewnie w wielu miejscach jest do pałaców, w tym szerokim tego słowa, znaczeniu nie tylko pod względem infrastrukturalnym, kadrowym - dodał prezydent Duda.

   

Jego zdaniem w Polsce potrzeba więcej lekarzy i pielęgniarek. - To wymaga zmian systemowych, żeby była większa zachęta do pracy w tych zawodach w Polsce; podkreślam - w Polsce, bo kształcimy, ale wyjeżdżają, bo mają gdzie indziej, poza granicami znacznie lepsze warunki - zaznaczył.

Zobacz także: Prezydent w Szubinie: Widać, że tworzycie wspólnotę Prezydent w Żninie dziękuje za zaufanie

Z Bydgoszczy prezydent udał się do Szubina, gdzie spotkał się z mieszkańcami na rynku.

   

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy funkcjonuje w strukturze Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

   

Nowo wybudowany kompleks budynków składa się z czterech połączonych ze sobą segmentów, z których dwa mają po trzy kondygnacje i dwa - po dwie kondygnacje. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 10 tys. m kw. W kompleksie znajdują się sale z 236 łóżkami dla pacjentów. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.