Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 5 lipca 2019

Prezydent na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu [PL/ENG]

  |   Prezydent RP Andrzej Duda i Premier RP Mateusz Morawiecki podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Szczyt w Poznaniu I Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Angela Merkel, premier Theresa May Szczyt w Poznaniu I Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel Uczestnicy Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Uczestnicy Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda i Premier RP Mateusz Morawiecki podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu Debata z udziałem Prezydenta RP podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

Bez pełnej integracji Bałkanów, wraz z ich pięknymi tradycjami oraz różnorodnymi kulturami, Europa nie zacznie oddychać pełną piersią. (...) Polska jest państwem opowiadającym się za polityką rozszerzenia Unii, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń, zamykającą się w partykularnych interesach i obawach – mówił Andrzej Duda podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. CAŁE WYSTĄPIENIE>>


ENGLISH VERSION>>
 

W trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w Procesie Berlińskim – inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Do stolicy Wielkopolski przybyli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Francji Edouard Philippe i Wielkiej Brytanii Theresa May oraz premierzy państw Bałkanów Zachodnich.
 

 

Podczas wystąpienia Prezydent RP wyraził żal, że nie wszyscy partnerzy w Unii podzielają polski punkt widzenia. – Dlatego  jestem wyjątkowo zasmucony i rozczarowany, gdy dowiaduję się o kolejnym przełożeniu terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z kandydującymi państwami – w tym przypadku z Albanią i Macedonią Północną – zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

 

Prezydent przypomniał też swoje słowa wypowiedziane podczas majowego szczytu w Tiranie: Polska nie godzi się na to, aby państwa tego regionu brały udział w biegu, w którym nie widać mety. – Zachęcam, żeby właśnie to przesłanie stało się jasną deklaracją poznańskiego szczytu – dodał Andrzej Duda. 

Poleć znajomemu