Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 października 2015

"Zdolność do obrony kraju to nie tylko armia zawodowa"

  |   Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza Ćwiczenia Dragon-15 na poligonie k. Orzysza

Zdolność do obrony kraju, aby była poważna, nie może się opierać wyłącznie na armii zawodowej - mówił prezydent Andrzej Duda do żołnierzy rezerwy, z którymi spotkał się we wtorek na poligonie pod Orzyszem. Jak dodał, wojny wygrywają rezerwiści.

 

Prezydent przemawiał do ponad 200 żołnierzy rezerwy uczestniczących w największym tegorocznym ćwiczeniu Wojska Polskiego, Dragon-15, które odbywa się na poligonie k. Orzysza (woj. warmińsko-mazurskie).

 

 Jak przypomniał, to pierwsze takie ćwiczenia od wielu lat, w których biorą udział rezerwiści. Podkreślił, że na poligonie ćwiczą oni współdziałanie z regularnym wojskiem, a to - jak mówił - "jest ważne, żeby umieć wzajemnie się wspierać, żeby była dobra koordynacja".

 

- Myślę, że to dobrze, bo zdolność bojowa armii i w związku z tym zdolność do obrony kraju tak naprawdę, aby była poważna, nie może się opierać tylko i wyłącznie na armii zawodowej, której w sumie jest niecałe 100 tys. Mówią specjaliści i to nie u nas, tylko na całym świecie, że wojny wygrywają rezerwiści. I to jest prawda, bo panów działanie, umiejętności bojowe i sprawność są niezwykle potrzebne, gdyby trzeba było bronić naszej ojczyzny - mówił prezydent.

 

 

Andrzej Duda zwiedził obóz rezerwistów, dziękował im za podnoszenie umiejętności w zakresie obrony naszego państwa i życzył szczęśliwego powrotu do domów. Otrzymał od nich pamiątkową tabliczkę z logo ćwiczeń Dragon-15.

 

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz ćwiczyli żołnierze rezerwy z regionu kujawsko-pomorskiego, z których sformowano 5. batalion Obrony Terytorialnej. Niektórzy z nich nie byli na poligonie nawet od 30 lat, gdy kończyli zasadniczą służbę wojskową. Był to pierwszy zwarty pododdział OT uczestniczący w ćwiczeniu z udziałem sojuszników z NATO.

 

Podczas wizyty na poligonie prezydent odwiedził też ćwiczących żołnierzy zawodowych, przyjął meldunki od załóg brytyjskich czołgów i niemieckich wozów bojowych piechoty. Spotkał się również z czołgistami z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania i załogami wyrzutni rakietowych z 23. pułku artylerii z Bolesławca. Po poligonie prezydent przemieszczał się transporterem opancerzonym Rosomak.

 

Na mazurskim poligonie ćwiczy do piątku blisko 7 tys. żołnierzy z ponad 700 jednostkami sprzętu i pojazdami; w tym 500 Brytyjczyków z 12. Brygady Zmechanizowanej w Bulford z czołgami Challenger i bojowymi wozami piechoty Warrior, 400 Niemców z 21. Brygady Pancernej "Lipperland" z Augustdorfu, uzbrojonych w Leopardy i Mardery, wspieranych przez dwa wielozadaniowe samoloty Tornado i dwa transportowe C-160 Transall; 40 Amerykanów ze 173. Brygady Powietrznodesantowej stacjonującej we włoskiej Vicenzie i 12 strzelców wyborowych z 22. Pułku Piechoty w kanadyjskim Quebecu. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu