Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 lipca 2020

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Augustowie

Prezydent stoi przed tablicą pamiątkową, trzyma biało-czerwony wieniec

Prezydent Andrzej Duda oddaje cześć Polakom zamordowanym przez NKWD i UB

Podczas wizyty w Augustowie (woj. podlaskie) Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Polaków katowanych i zamordowanych przez NKWD i UB.

 

Tablica wmurowana jest w fasadę „Domu Turka”, który na początku 1940 r. przejął Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD). To tu do czerwca 1941 r. (gdy Rosjanie zostali wyparci z Augustowa przez Niemców) więziono przeciwników okupacyjnej władzy, stąd NKWD kierowało deportacjami mieszkańców ziemi augustowskiej w głąb Rosji.
 

NKWD ponownie zajęło budynek jesienią 1944 r., a w styczniu 1945 r. usytuowało w nim Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, przejmujący stopniowo od Rosjan odpowiedzialność za zwalczanie ruchu niepodległościowego. W lipcu 1945 r. funkcjonariusze PUBP udzielili pomocy służbom sowieckim podczas Obławy Augustowskiej – pacyfikacji mającej na celu likwidację polskiego podziemia. „Dom Turka” był wówczas jednym z miejsc przetrzymywania podejrzanych o przynależność bądź wspieranie oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego działającego w rejonie Suwałk i Augustowa.

Poleć znajomemu