Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 grudnia 2020

Obchody 50. rocznicy Grudnia 1970

  |   Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Bohaterom tamtych dni przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z dnia 17.12.1970 r. Prezydent RP: Pochylmy głowy nad grobami i pamięcią tych, którzy zginęli na wybrzeżu w 1970 r. Prezydent RP: 17 grudnia 1970 r. oznaczał koniec złudzeń, co do tego, kim jest władza komunistyczna Złożenie znicza przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku Złożenie znicza przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku Złożenie znicza przez Prezydenta RP przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku Gdańsk | Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 Gdańsk | Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 Gdańsk | Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Gdyni i w Gdańsku obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia'70 r.

 

– Dokładnie 50 lat temu szli tędy robotnicy, wezwani na poranną zmianę do stoczni. I tu, na tym moście, przy stacji kolejowej Gdynia Stocznia, czekały na nich czołgi i uzbrojeni ludzie – żołnierze, milicja – i niespodziewanie otworzyli do nich ogień – mówił Prezydent w Gdyni przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z dnia 17 grudnia 1970 roku. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

– Ci ludzie szli do pracy. Nie przyszli tu z zamiarem przeciwstawienia się czemukolwiek. Oni po prostu szli zarobić na chleb dla swoich najbliższych. I zginęli. Był to koniec jakichkolwiek złudzeń, jeżeli chodzi o to, kim jest komunistyczna władza – dodał Andrzej Duda i podkreślił, że było to jedno z najbardziej symbolicznych i najtragiczniejszych wydarzeń z całego okresu rządów komunistycznych w Polsce po 1945 roku.

 

 


– Pochylamy dzisiaj głowy nad grobami i pamięcią tych, którzy zginęli na wybrzeżu w 1970 r. Nad pamięcią także tych, którzy zostali poszkodowani, zostali ranni, bardzo często przez to właśnie niosąc później niepełnosprawność przez całe życie – zaznaczył Prezydent.
 

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, gdzie zostały złożone wieńce. Oprócz Prezydenta RP udział wzięli też m.in. przedstawiciele „Solidarności” i Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Gdańsk

Andrzej Duda uczcił pamięć o bohaterach tamtych dni również w Gdańsku, gdzie zapalił znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Prezydentowi RP towarzyszyła minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

 

 

(AW)

Poleć znajomemu