Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 września 2021

Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu

prezydent z ministrami na terenie budowy tunelu   |   Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu Wizyta na terenie budowy tunelu w Świnoujściu

To epokowe wydarzenie, ważne dla Pomorza Zachodniego. Tunel ułatwi życie i komunikację – mówił Prezydent podczas wizyty na terenie budowy tunelu pod dnem Świny – kluczowej inwestycji, która połączy Świnoujście z resztą Polski.

 

Jesteśmy na terenie bardzo ważnej, ogromnie oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia budowy. Mówiliśmy, że chcemy zrealizować tę inwestycję i jak widać słowo staje się faktem. Gratuluję ministrom Markowi Gróbarczykowi i Andrzejowi Adamczykowi. Cieszę się, że obietnice są dotrzymywane podkreślił Andrzej Duda.

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

 

Świnoujście leży na dwóch wyspach: Uznam i Wolin. Główna część miasta leżąca na wyspie Uznam, jest odcięta od reszty kraju cieśniną Świna. Jedyne połączenie pomiędzy wyspami zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych. Efektem tej sytuacji są długie kolejki przed promami. Widoczne jest to, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy czas oczekiwania na przeprawę liczony jest w godzinach. Problemy te rozwiąże powstanie tunelu.  Całkowita długość nowej trasy będzie wynosić 3,2 km. Tunel będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce.

 

Maszyna drążąca TBM (ang. tunnel boring machine) „Wyspiarka”, która w marcu tego roku rozpoczęła wykonywanie tunelu w Świnoujściu, pokonała cieśninę Świna i dotarła do ściany komory odbiorczej na wyspie Wolin. To kluczowy moment w procesie powstawania inwestycji, która połączy Świnoujście z resztą Polski. Jesienią przyszłego roku planowane jest zakończenie inwestycji.

Poleć znajomemu