przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 lutego 2016

"Swobodne przekraczanie granic to wielki dorobek zjednoczonej Europy"

  |   Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice Prezydent Andrzej Duda na otwarciu VII biegu „Szlak bez Granic” Witów–Oravice

W sobotę w Witowie na Podhalu prezydent Andrzej Duda otworzył  VII bieg „Szlak bez Granic” Witów–Oravice. Na górnej stacji narciarskiej spotkał się z uczestnikami biegu. Dziękując organizatorom, prezydent powiedział, że jest to inicjatywa nie tylko sportowa, ale również rodzinna i przyjacielska. –To dobrze, że ta granica między Polską a Słowacją, między Podhalem a Orawą jest dziś tylko na mapach politycznych i tylko symbolicznie w terenie, że można ją od lat w sposób całkowicie swobodny przekroczyć, idąc na spacer – powiedział Andrzej Duda.

 

– To dorobek naszej przyjaźni, obecności w Unii Europejskiej, porozumienia z Schengen. Najmłodsi uczestnicy tego biegu nie pamiętają, że jeszcze kilkanaście lat temu, a przede wszystkim przed 1989 rokiem, ta granica była murem, który oddzielał Polskę od Słowacji, który oddzielał przyjaciół, rodziny, który w tym sensie między Podhalem a Orawą był czymś całkowicie nienaturalnym, dzieląc ludzi uniemożliwiając im wzajemne kontakty, uniemożliwiając to co piękne w życiu, tworzenie wspólnoty, kultywowanie przyjaźni i utrzymywanie więzi – mówił prezydent.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że swobodne przekraczanie granic to wielki dorobek zjednoczonej Europy.

 

– Mam nadzieję, że granice w Europie nie staną się znów granicami dzielącymi ludzi na trwałe – powiedział prezydent.


- Nawet w momentach, kiedy kontrole graniczne są odtwarzane z uwagi na obecnie istniejące problemy, to mają one charakter chwilowy. Wierzę także głęboko, że taka granica nigdy nie będzie musiała być odtworzona pomiędzy Polską a Słowacją, tutaj gdzie tych więzi historycznych i wszelkich innych jest tak wiele – mówił prezydent Duda.


Trasa biegu „Szlak bez Granic” rozpoczyna się po polskiej stronie, a kończy w słowackich Orawicach.


Prezydent dziękował organizatorom transgranicznego biegu. Podkreślił, że partnerskie gminy Kościelisko i słowacka gmina Twardoszyn współpracują od wielu lat realizując wspólne projekty, na które do tej pory pozyskały ponad 4 mln euro z funduszy unijnych.


Zobacz także: W niedzielę spotkanie prezydentów Polski i Słowacji Bieg narciarski „Szlak bez granic” począwszy od 2012 r. otwierali prezydenci Polski i Słowacji. W tym roku podczas otwarcia wyjątkowo nie było prezydenta Słowacji, ze względu na zaplanowane na niedzielę spotkanie obu prezydentów w Tatrzańskiej Łomnicy.


Bieg "Szlak bez granic" organizowany jest od 2007 roku. Lokalizacja startu zawodów zmienia się rotacyjnie co roku – raz jest to Witów, a raz słowackie Orawice. Trasa liczy 13 km, a celem zawodów jest popularyzacja narciarstwa biegowego w Tatrach Zachodnich. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.