Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 marca 2016

Prezydent: Polacy nie mogą bać się bronić swoich wartości

  |   Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Spotkanie ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe Spotkanie ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe Spotkanie ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe Spotkanie ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką Spotkanie z sołtys miejscowości Mielżyn Gabrielą Szeszycką

Nie możemy bać się bronić naszych wartości, musimy być misjonarzami wartości chrześcijańskich, bo one są największą szansą, by Europa i świat przeszedł przez wszystkie kryzysy - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w otwarciu X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

 

Pod hasłem: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" rozpoczął się w piątek X Zjazd Gnieźnieński. Ideą Zjazdów jest stworzenie ekumenicznej platformy do dyskusji, rozważań i spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu bierze udział ponad pół tysiąca osób, w tym ok. 60 prelegentów z 10 krajów.

 

Jak podkreślił prezydent, na chrześcijaństwie oparty jest największy dorobek cywilizacji europejskiej. - Wyrzeczenie się wszystkiego, co związane z Dekalogiem, z wartościami, które przynosi chrzest, nie prowadzi do rozwoju. Ile razy historia nas uczyła, że fałszywie pojmowana wolność, bardzo szybko prowadzi do odebrania wolności drugiemu człowiekowi - zaznaczył.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, we współczesnej Europie w bardzo wielu miejscach doszło do pozbycia się podstawowych wartości, zasad i poczucia odpowiedzialności.

 

- Kiedy dzisiaj patrzy się na Europę Zachodnią i na to, co tam się dzieje, na te prądy myślowe, które stamtąd płyną, ma się wrażenie, że Europa, czy niektórzy wpływowi ludzie w Europie, próbują dokonać swoistego rozerwania. Zostawić to, co najlepsze, ale powiedzieć, że fundament, na którym to wszystko wyrosło, jest niepotrzebny. To jest tak, jakbyśmy ścięli drzewo. Być może drewno jest mocne, ale nie urodzi już owoców – mówił prezydent. Zobacz także: Prezydent w Gnieźnie: Mam świadomość 1050 lat trwania państwa polskiego

 

- Naszym wielkim obowiązkiem jest, aby patrzeć na nas i na Europę w sposób wyważony, aby nie bać się mówić o swoich wartościach, nie bać się tych wartości bronić. Tak jak mówił Jan Paweł II, one cały czas są w nas, to myśmy je przenieśli przez najtrudniejsze czasy - powiedział prezydent w Gnieźnie. Jak ocenił, tych wartości bronili m.in. Żołnierze Wyklęci, Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

 

 

 Andrzej Duda podkreślił, że Polacy nie wyrzekną się wartości, o które walczyli nasi wielcy rodacy. - Jesteśmy im to po prostu winni, absolutnie nie możemy o tych wartościach zapominać, musimy być swoistymi misjonarzami tych wartości, bo dzisiaj one są największą szansą, by Europa i świat przeszedł przez wszystkie kryzysy, jakie go trapią i na pewno jeszcze będą trapiły - ocenił.

 

Prezydent przywoływał też słowa Jana Pawła II, który mówił, że naszym obowiązkiem jest "iść do zjednoczonej Europy".

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, Polska odzyskała niepodległość, ponieważ ta wolność była w nas. - Byliśmy, jesteśmy i wierzę w to głęboko, będziemy ludźmi wolnymi" - podkreślił. "Wolność dla mnie absolutnie nie oznacza, że możesz robić, co chcesz, ona oznacza również odpowiedzialność. Niewolnik nie ponosi odpowiedzialności, człowiek wolny ponosi odpowiedzialność - dodał.

 

Andrzej Duda ocenił, że I Zjazd Gnieźnieński w roku 1000 był przełomowym momentem w historii Polski. Jak dodał, spotkanie pokazało znaczenie polskiego władcy i młodego polskiego państwa.

 

Decyzję o przyjęciu w 966 roku chrztu przez Mieszka I, prezydent nazwał z kolei "największym przełomem" w historii Polski. - Najlepszym świadectwem tego, jak wielka jest siła chrześcijaństwa i idei wielkiej myśli humanistycznej, jaka stoi za chrześcijaństwem jest nie tylko to, że trwa ono od tysięcy lat, ale też to, że trwa ono nieprzerwanie na naszych ziemiach i nigdy nie dało się wyplenić - podkreślił prezydent.

 

Jego zdaniem, wielkim oparciem dla Polaków jest Dekalog. - Religia znalazła tutaj niezwykle podatny grunt, mimo wszystkich perturbacji dziejowych, które były potem  okazało się, że ziarno (chrześcijaństwa) jednak zapadło w ziemię i to zapadło bardzo głęboko - zaznaczył.

 

- Chrześcijaństwo budowało nie tylko polską kulturę i polską tożsamość, w której żyjemy dzisiaj, budowało kulturę tak silną, że w stosunkowo niedługim czasie zaczęła ona przenikać także w kierunku przeciwnym, nie tylko z Zachodu, ku nam, ku Europie Środkowo-Wschodniej, ale także istotne prądy intelektualne, zaczęły płynąć od nas, od ludzi, którzy wyrośli i wykształcili się na tej ziemi - mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent otworzył też w piątek w Gnieźnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego wystawę „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”. Ekspozycja ukazuje znaczenie Gniezna w dawnych wiekach. Szczególnym jej elementem od kwietnia będzie XI-wieczny Kodeks Matyldy. Wystawę przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie przy okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

 

W Gnieźnie odbyło się też spotkanie Andrzeja Dudy ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe.

 

Następnie w miejscowości Mielżyn w województwie wielkopolskim prezydent spotkał się z sołtys Gabrielą Szeszycką i złożył życzenia z okazji Dnia Sołtysa. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu